خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 15 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

2 عامل طولانی‌شدن فرآیند واردات خودرو از زبان وزیر صمت

فارس | اقتصادی | جمعه، 04 آذر 1401 - 09:21
وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه یک میلیارد دلار برای واردات خودرو پیش‌بینی شده است، گفت: ضرورت انعقاد مجدد قرارداد توسط واردکنندگان خودرو با طرف‌های تجاری و شرط انتقال فناوری از عواملی است که واردات خودرو را زمان‌بر کرده است.
خودرو،واردات،خودروهاي،وزير،دولت،ثبت،صنعت،يورو،ابلاغ،فرانسوي، ...

خلاصه خبر

* جزئیات آئین‌نامه واردات خودرو
براساس آئین‌نامه واردات خودرو، واردات این کالا بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع اعلام‌ و سقف واردات خودرو 20 هزار یورو تعیین شد، ضمن اینکه در آئین‌نامه اولویت واردات خودرو با خودروهای زیر 10 هزار یورو تعیین شد و سقف منابع ارزی برای واردات خودرو نیز حداکثر یک میلیارد یورو تعیین شد.
با توجه به لزوم واردات خودرو توسط شرکت‌های مختلف وزارت صمت اعلام کرد که شرکت‌های متقاضی واردات خودرو می‌توانند تقاضای واردات را به وزارت صمت ارسال کنند تا در صورتی که شرکتی واجد شرایط لازم برای واردات خودرو شناخته شد مجوز واردات برای آن صادر شود.
بنابراین پس از بررسی‌های توسط وزارت صمت در ابتدا اسامی 7 شرکت سایپا، پارس خودرو، سایپا سیتروئن، تجارت بین‌المللی و پشتیبانی کرمان خودرو و خودروسازی فردا به عنوان شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو اعلام شد و پس از آن نیز امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت اسامی 5 شرکت دیگر به نام‌های بهمن خودرو، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا و دیار خودرو به فهرست واردکنندگان خودرو اضافه کرد.
به گزارش فارس اخیرا نیز با توجه به تحریم واردات خودروهای فرانسوی از سوی دولت اجازه ثبت سفارش و واردات محصولات رنو، پژو، سیتروئن و سایر خودروسازان فرانسوی داده نمی‌شود و مقرر شده تا واردات خودرو صرفا از بین خودروهای ژاپنی، چینی و اروپایی غیر فرانسوی انجام شود.
* وزیر صمت: یک میلیارد دلار برای واردات خودرو پیش‌بینی شد‌/ به‌زودی شاهد واردات خودرو خواهیم بود
* شرط انتقال فناوری؛ واردات خودرو را زمان‌بر کرد
یا با ثبت پیشی با عنوان «درخواست واردات خودرو و عرضه آن در بورس کالا»‌ نوشته‌‌اند که با توجه به رصد بازار و دپوی خودروها در پارکینگ‌های شخصی و بنگاه‌های معاملاتی، حجم زیاد آگهی‌های فروش خودرو و نیز متقاضیان خودروها در بورس کالا، فقط کافی است تعداد 3 هزار خودرو به صورت ضرب‌العجل وارد و در بورس کالا عرضه شود، به شدت قیمت خودرو کاهشی شده و نیاز به واردات در حجم بالا نیست.