خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پوتین خواستار تشکیل نظام مالی جدید در جهان شد

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 22:24
ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه گفت: «می‌توان بر مبنای فناوری‌های ارز دیجیتال نظام جدیدی برای پرداخت‌های بین‌المللی ایجاد کرد که هم راحت‌تر باشند و هم کاملاً برای مشارکت‌کنندگان امن‌تر باشد.
مالي،نظام،آمريكا،روسيه،سوئيفت،اقتصادي،كشورها،دنيا،كشورهاي،عن ...

خلاصه خبر

به باور این دو دانشمند، ایالات متحده آمریکا در حال حاضر به جای توسل به مولفه‌هایِ سنتیِ برتریِ امنیتی خود-شامل ائئلاف‌هایی مانند ناتو و نهادهای چندجانبه مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول- به استفاده از نظام مالی به عنوان سلاح‌هایی برای پیشبرد سیاست خارجی و امنیتی خود رو آورده و از تهدیدِ قطع دسترسی به بازارها و بانک‌های این کشور به عنوان اهرم فشار علیه کشورهای مخالف خود استفاده می‌کند.
چین از سال ۲۰۱۵، سامانه‌ای به نام «سیستم برون‌مرزی پرداخت برون‌مرزی» (CIPS) راه‌اندازی کرده و در حال گسترش دادن آن است.
وی اضافه کرد: «نظام پرداخت بین‌المللی کنون گران است و سیستم حساب و مقررات آن توسط گروه کوچکی از دولت‌ها و شرکت‌های مالی کنترل می‌شود.»
در چنین سیستمی، دسترسی به عوامل تسهیل‌کننده تجارت و استقراض مانند دلار آمریکا، بانکهای بزرگ بین‌المللی و زیرساخت‌های مالی جهانی- یعنی سازمان‌هایی مانند سوئیفت- از نقشی محوری در انجام فعالیت‌های تجاری برخوردار خواهند بود و جزئی تفکیک‌ناپذیر از هر مدل توسعه ملی را تشکیل خواهد داد.
اما شواهدی در دست است که شمشیر تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه دو لبه است و هر چند در کوتاه‌مدت زخم‌هایی در اقتصاد روسیه ایجاد خواهد کرد در درازمدت به کل نظام تحریم‌ها هم لطمه خواهد زد.