خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 17 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

زمان آلوده کردن محیط زیست و در رفتن تمام شد

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 19:33
علی سلاجقه گفت: در زمینه مسائل زیست محیطی کشور، زمان آلوده کردن محیط زیست و در رفتن تمام شده است.
زيست،محيط،بويراحمد،استان،كهگيلويه،زمينه،كشور،منابع،سازمان،رئ ...

خلاصه خبر

«علی سلاجقه» در حاشیه بازدید از موزه حیات وحش و طبیعی یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به خبرنگاران افزود: استان کهکیلویه و بویراحمد را از لحاظ تنوع زیستی، توپوگرافی، شرایط اقلیمی و داشتن مدار شریف دوستدار منابع طبیعی و محیط‌زیست بعنوان قلب زاگرس می‌شناسم.
رئیس سازمان محیط زیست در خصوص آلودگی‌های نفت و گاز گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در این خصوص قانون هوای پاک خیلی از تکالیف را مشخص کرده است، این قانون ۱۶۷ تکلیف برای ۲۳ دسته دارد که یکی از ۱۱ دستگاه اصلی این قانون وزارت نفت است و این وزارتخانه در زمینه بهینه سازی سوخت و کیفی سازی سیستم‌ها در شهرستان گچساران باید گام بردارد و خوشبختانه با رویکرد دولت سیزدهم در بحث سوخت مازوت، مازوت سوزی تا هفته قبل ۳۰ درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: یکی از سوخت‌های اصلی کشور ما سوخت فسیلی است که باید استفاده کنیم، در زمینه گاز، نیروگاه‌های گاز سوز، چون زیرساخت‌ها توسعه پیدا نکرده ناچاریم بعضی اوقات از سوخت مازوت استفاده کنیم.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرد: شهرستان گچساران منطقه نفت و گاز خیز است و سازنده‌های زمین شناسی این منطقه بسیار حساس است که دست کاری کردن این سازنده‌ها حساس هستند و منابع آب و خاک ما را از بین می‌برد.
سلاجقه ادامه داد: در شهرستان گچساران وزارت نفت مکلف است که از دستگاه‌های فیلتراسیون به نحوه مطلوب استفاده کند و پایش را انجام دهد و از رها کردن پساب به منابع آب و خاک جلوگیری کند که ایجاد تصفیه خانه‌ها در دست پیگیری است و اجازه نمی‌دهیم.
وی در خصوص آفت جنگل‌های بلوط زاگرس و بخصوص استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: یکی از تنش‌های اصلی که برای درخت و پوشش جنگلی که اتفاق می‌افتاد، کمبود آب است، وقتی منابع آب و تغذیه آبی گیاه با مشکل مواجه شود این تنش رخ می‌دهد.