سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

5 برنامه وزارت بهداشت برای کنترل مصرف داروهای ضدمیکروب/ خطرات استفاده نابه جا از آنتی بیوتیک ها- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 19:25
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پنج برنامه وزارت بهداشت برای کاهش مقاومت میکروبی را تشریح کرد.
مقاومت،تجويز،مصرف،ميكروبي،عفونت،كاهش،بهداشت،فناوري،توجه،بنفش ...

خلاصه خبر

بروز عفونت از طریق روش‌های پیشگیرانه که می‌تواند بر میزان و حجم نیاز به آنتی‌بیوتیک‌ها اثر بگذارد باید کاهش یابد؛ استفاده ضدمیکروب‌ها در پزشکی و دامپزشکی باید بهبود یابد و همچنین توسعه فناوری‌های نوین جهت کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی اثرگذار خواهد بود.
در ادامه حمیدرضا بنفشه؛ سرپرست مرکز توسعه فناوری سلامت با بیان اینکه مقاومت میکروبی یک تهدید جهانی است و اگر امروز توجهی نکنیم در آینده مراقبت ضدمیکروبی را نخواهیم داشت، تصریح کرد: اولین مسئله تجویز و مصرف غیرمنطقی آنتی‌بیوتیک‌هاست.
سرپرست مرکز توسعه فناوری سلامت به کمبود تحقیقات درحوزه آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت‌های میکروبی اشاره و اظهار کرد: در دهه‌های اخیر به شدت تعداد آنتی‌بیوتیک‌های جدید کاهش یافته است.
بنفشه افزود: هنگام تجویز یک آنتی‌بیوتیک باید دقت شود این مورد بیماری یک عفونت باکتریایی است یا ویروسی؛ اگر شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور بتوانند تست‌های افتراقی برای تشخیص عفونت‌های باکتریایی و وایرالی بسازند، کمک بزرگی به کشور انجام داده‌اند.
وی قدم اول را تشخیص عفونت باکتریال دانست و عنوان کرد: باید عامل عفونت مشخص شود.
سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت با بیان اینکه مسئله ای که به اثربخشی آنتی‌بیوتیک ضربه می‌زند استفاده از رویکرد اشتباه در پروفیلاکسی (مصرف آنتی‌بیوتیک پیش از درمان) است، یادآور شد: طبق اصول تجویز منطقی آنتی‌بیوتیک، اصل استفاده از یک نوع داروی آنتی‌باکتریال است و فقط چندمورد استثنا وجود دارد مثل زخم پای دیابتی یا آبسه های داخل شکمی یا در برخی مواقع در بیماری سل و ...
بنفشه به عواملی که در انتخاب آنتی‌بیوتیک‌ها تعیین کننده است، اشاره کرد و گفت: محل عفونت کمک بزرگی به تشخیص عامل عفونت می‌کند.
توجه به نوع و شدت عفونت بسیار تعیین کننده است.
در سطح تجویز دارو، حتی فارغ التحصیلان رشته پزشکی هم متأسفانه اطلاعات کافی در خصوص اصول منطقی تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها ندارند.