سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سهم تامین مالی از طریق بازار سرمایه به ۲۵ درصد رسید/ تسهیل شرایط ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بورس

فارس | استان‌ها | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 14:00
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور یکی از رسالت‌های اصلی بازار سرمایه را تامین مالی دانست و گفت:<br/>هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ درصد تامین مالی از طریق بازار سرمایه صورت می‌گیرد.
سرمايه،بازار،مالي،تامين،حوزه،اقتصاد،عشقي،ديجيتال،اوراق،پذيرش ...

خلاصه خبر

وی با بیان اینکه ضوابط پذیرش شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال با کمک دستگاه‌های نظارتی و سایر دستگاه‌هایی که نگرانی‌هایی در این حوزه داشتند بررسی و ابلاغ شد، تأکید کرد: نخستین شرکت مبتنی بر اقتصاد دیجیتال پذیرش شد و سهام آن مورد معامله قرار گرفت هرچند که پذیرش این شرکت با موانع و مشکلات فراوانی انجام شد.
وی افزود: با توجه به ضوابط موجود، پذیرش نخستین شرکت مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در بازار سرمایه بسیار سخت بود که در گام بعدی درصدد هستیم ضوابط پذیرش را تسهیل کنیم و قواعد دست و پاگیری که در ضوابط اولیه دیده شد برطرف و شرکت‌های بیشتری پذیرش شوند.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد اقتصاد ایران خدمات محور است، افزود: برهمین اساس اگر بخواهیم حرکتی در اقتصاد ایجاد کنیم با توجه به مباحث اقتصاد دیجیتال و حوزه دانش‌بنیان اعتقاد داریم حوزه خدمات می‌تواند نقش بسیار موثری ایفا کند، به همین دلیل رویکرد بازار سرمایه بر این است که در این حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و دیجیتال در بازار سرمایه و همچنین تامین مالی این شرکت‌ها ورودی جدی داشته باشند.
این مسؤول با بیان اینکه اکنون تنوع صندوق‌های سرمایه گذاری تکمیل شده، گفت: علاوه بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار ثانویه، صندوق سرمایه‌گذاری سهام و اهرمی وجود دارد که ریسک بسیار بالاتری نسبت به بازار سهام دارند همچنین صندوق‌های تضمین اصل سرمایه نیز راه‌اندازی شده است.
رییس سازمان بورس بیان کرد: در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان هم بالغ بر ۱۰۰ صندوق جسورانه راه‌اندازی شده و منابع خوبی هم دارند، اما یکی از معضلات صندوق‌های جسورانه این است که ارتباط خوبی بین مدیران و گردانندگان این صندوق‌ها با شرکت‌های حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد نشده است.