خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 15 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قیام میرزا کوچک جنگلی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش مؤثر داشت

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 13:06
قم-نماینده ولی فقیه در استان گیلان گفت: سید حسن مدرس و میرزا کوچک‌خان جنگلی در تاریخ یک قرن اخیر ایران نقشی بی‌بدیل در ارتقای جایگاه ایران و بعثت انقلاب اسلامی داشتند.
ميرزا،امام،جنگلي،گيلان،اسلام،شخصيت،ايران،فلاحتي،خان،الهي،انق ...

خلاصه خبر

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با تجلیل از شخصیت و قیام میرزا کوچک جنگلی، افزود: دفاع از چنین مجاهدانی به منزله دفاع از منزلت روحانیت شیعه است که با زندگی خون بار خود توانستند اسلام را به این دوره از تاریخ برسانند.
شاید از آغازین روزهای طلبگی‌اش در کلاس مرحوم سید عبدالوهاب که در مکتب مرحوم محقق خراسانی درس خواند، روحیه مبارزه و مجاهدت علیه ظلم و ظالم را پیدا کرد.
نماینده ولی فقیه در استان گیلان ادامه داد: میرزا کوچک خان جنگلی خود را محدود به مدرسه و حجره نکرد، از این جهت امام در سن ۱۴ سالگی صدای این مرد بزرگ را شنید، میرزا در سال ۱۲۵۹ شمری به دنبال آمد و امام ۱۲۸۲ متولد شد و میرزا بزرگ بود و وقتی امام آوازه میرزا را شنید خواست به شمال برود اما برادر ایشان، امام را از این کار منصرف کرد.
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) طرفدار فقه جواهری بودند و در دوران نهضت انقلاب فرمودند که ما به دنبال استقلال ایران و حکومت ملی و کمک به مردم ایران هستیم.
فلاحتی با بیان اینکه عده‌ای امروز می‌خواهند پیام میرزا را مصادره کنند، تصریح کرد: میرزا برای ملت خود به نام اسلام فکر می‌کرد و برای ملت ستم‌دیده اسلام به نام اسلام حرکت می‌کرد.
نماینده ولی فقیه در استان گیلان به نفش مخرب نفوذی‌ها در ضربه زدن به نهضت‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از آفات نهضت‌ها نقش نفوذی‌هاست، پیامبر می‌گوید اگر ابوسفیان اسلام آورد برای این بود که معاویه را در درون جامعه جای دهد، نهضت آیت الله مرحوم کاشانی با به میدان آمدن نفوذی‌ها همراه بود، میرزا هم با مشکل نفوذی‌ها درگیر بود.