خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 16 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انگلیس: همچنان روی مذاکرات هسته‌ای متمرکز هستیم + فیلم

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 12:46
سخنگوی نخست وزیر انگلیس به خبرنگار ایرنا در لندن گفت که دولت این کشور برخلاف مواضع ادعایی واشنگتن و برلین همچنان روی مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای کامل برجام متمرکز است.
ايران،توافق،مذاكرات،انگليس،پاسخ،جنگ،امور،اوكراين،وين،ادعاي،ت ...

خلاصه خبر

وی پاسخ داد: «نه موضع انگلیس در این زمینه تغییری نکرده است.
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به‌تازگی ادعا کرده که مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای برجام در دستور کار و تمرکز واشنگتن نیست.
این درحالیست که آلمان، انگلیس، فرانسه و ایالات متحده با صحنه‌گردانی رژیم صهیونیستی، هفته پیش در ادامه سیاست شکست خورده فشارحداکثری قطعنامه‌ای را علیه ایران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد و با فشار سیاسی تصویب کردند که در آن بر اساس اطلاعات ساختگی کشف ذرات اتمی در مکان‌های اعلام نشده در ایران، خواستار همکاری تهران با آژانس برای حل‌وفصل مسائل ادعایی پادمانی شده است.
ادعای کشف ذرات اتمی سه سال پیش از سوی نخست‌ وزیر وقت رژیم صهیونیستی مطرح و سپس توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رسانه‌ها دامن ‌زده شد.
جمهوری اسلامی ایران که بارها ادعاهای مطرح شده را رد و تاکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست با افزایش توان هسته‌ای خود به قطعنامه شورای حکام پاسخ داد.
سه کشور اروپایی عضو برجام که با اهمال و بی‌عملی خود توافق هسته‌ای را به پوسته‌ای خالی تبدیل کرده‌اند، با صدور بیانیه‌ای مشترک واکنش ایران را «غیرقابل قبول» دانسته و ادعا کردند که اقدامات صورت گرفته فراتر از محدودیت‌های برجام است و آن را تهی‌تر می‌کند.
سخنگوی نخست وزیر انگلیس پاسخ روشنی درباره قطعنامه جز تکرار موضع دولت لندن در اختیار نداشت و ادعا کرد که ریشی سوناک در سفر اخیر به اوکراین، پهپادهای ادعایی ساخت ایران را مشاهده کرده است.
ادعایی که قویا از سوی مقام های جمهوری اسلامی ایران رد و همواره بر لزوم پایان درگیری‌ها تاکید شده است.