خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رونق کسب‌وکارهای خانگی با کارکرد حمایتی دولت سیزدهم

مشرق | اقتصادی | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 12:29
دولت سیزدهم با تسهیل و سرعت بخشی در صدور مجوزهای مشاغل خانگی و افزایش ۵۰ درصدی اعتبارات رونق را به کارگاه‌های کوچک خانه‌ها باز گرداند.
خانگي،مشاغل،دولت،سيزدهم،تعاون،رفاه،اجتماعي،محور،تسهيلات،صدور ...

خلاصه خبر

تشویق و ترغیب خانواده‌ها به مهارت‌آموزی و راه‌اندازی مشاغل خانگی می‌تواند اقتصاد خانواده را تقویت کنند .افزایش سرمایه، ایجاد اشتغال و بهبود معیشت خانوار از نتایج مشاغل خانگی است.
نقش مهارت‌آموزی در رونق مشاغل خانگی مثال‌زدنی است هرکسی می‌تواند باتوجه‌به مهارت و تخصص خود و با کمک سایر اعضای خانواده اقدام به راه‌اندازی شغل خانگی کند و از این راه کسب درآمد مناسبی داشته باشد.
یکی از محاسن مشاغل و کسب‌وکارهای خانگی انعطاف‌پذیری بالا از نظر تعداد و نیز سرمایه است به‌گونه‌ای که بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۵۱۱ رشته مشاغل خانگی ثبت شده است که مجوزها برای آنها صادر می‌شود.
سرعت بخشی صدور مجوزهای مشاغل خانگی در دولت سیزدهم
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی صدور مجوزهای مشاغل خانگی است در دولت سیزدهم با تأکید وزیر کار مقرر شد تا مجوزها به‌صورت ثبت محور و تایید محور صادر شود تا از این طریق کسب‌وکارها رونق یابد.
بر این اساس هر فردی که وارد سامانه مشاغل خانگی شود و اقدام به ثبت‌نام کند به مدت سه روز مجوز صادر می‌شود درصورتی‌که آن رشته با سلامت و بهداشت مردم روبرو باشد به مدت هفت روز زمان صدور مجوز طول می‌کشد.
با این اقدام دولت سیزدهم، مدت‌زمان‌های طولانی برای صدور مجوزها و انتظار خانواده‌ها به پایان رسید و به‌سرعت می‌توانند در رشته موردعلاقه خود اقدام به دریافت مجوز کنند؛ ازاین‌رو سرعت صدور مجوزهای کسب‌وکار در دولت سیزدهم ۱۰ برابر شده است.
طبق گفته سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم تا کنون ۱۳۰ هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شده است که این امر در راستای تسهیلگری ایجاد مشاغل شکل‌گرفته است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا تأکید کرد که در ۱۰ سال اخیر بیشترین پرداخت تسهیلات اشتغال در دولت سیزدهم رقم خورد.