خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 15 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قرارداد گازی قطر با چین در راستای تلاش دوحه برای یافتن متحدان قابل اعتماد است

فارس | اقتصادی | پنجشنبه، 03 آذر 1401 - 11:54
تحلیلگر قطری می‌گوید توافق گاز با چین نشان دهنده تلاش دوحه برای یافتن متحدان قابل اعتماد پس از خنجرهایی است که از غرب خورده است.
قطر،انرژي،چين،سياسي،قرارداد،گاز،شركت،كشور،قراردادهاي،تحليلگر ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، سعد الکعبی، رئیس شرکت «قطر انرژی» روز دوشنبه گذشته اعلام کرد که شرکتش یک قرارداد 27 ساله خرید و فروش با شرکت سینوپک چین امضا کرده است که بلندمدت ترین قرارداد در تاریخ قراردادهای گاز طبیعی مایع (ال ان جی) است.
بر اساس قرارداد دوحه و قطر، شرکت دولتی قطر انرژی سالانه چهار میلیون تن گاز طبیعی مایع از پروژه جدید خود در میدان شمال شرق(میدان مشترک با ایران، پارس جنوبی) به شرکت نفت و شیمی سینوپک چین ارسال خواهد کرد.
الوذین تاکید کرد که قرارداد امضا شده بین دو کشور تلاشی برای اعمال فشار سیاسی نیست، بلکه نتیجه رویدادها و مواضع سیاسی است که ممکن است بعدا بر قراردادهایی که قطر می‌تواند با برخی کشورها امضا کند، تاثیرگذار باشد.
وی افزود: قطر در قراردادهای بلندمدت تامین گاز و به طور کلی انرژی به ویژه با کشورهای آسیایی مانند چین، کره جنوبی و ژاپن تجربه دارد و به طور مشخص می‌داند که با چه کسانی و چگونه قراردادهای بلندمدت امضا کند.
در حالی که ما یونگ‌شنگ، رئیس سینوپک، که در مراسم امضای مجازی قرارداد از پکن شرکت کرد، گفت که این توافق یک نقطه عطف است؛ زیرا قطر بزرگترین تامین کننده LNG در جهان است و چین بزرگترین واردکننده LNG در جهان است.