خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نفوذ ناتو به منطقه؛ پشت پرده مواجهه "آذربایجان و ارمنستان"- اخبار فارس - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 01 مهر 1401 - 13:14
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی ضمن تشریح پشت پرده اهداف نظام سلطه در مواجهه نظامی آذربایجان و ارمنستان، گفت: در این فتنه جدید، رؤیای تشکیل امپراطوری عثمانی یا دالان توران برای ترکیه نیز یک رؤیای تعبیر نشدنی و خوابی آشفته است.
ايران،منطقه،آذربايجان،تركيه،دنبال،عزيزي،كليدر،ارمنستان،ناتو، ...

خلاصه خبر

وی گفت: آذربایجان با تحریک ترکیه در پی ایجاد فاصله میان ایران و ارمنستان است تا به دنبال آن بین ایران و اروپا فاصله اندازد و رابطه ما را با قاره سبز قطع کند که این هدف با محوریت نظامات قدرت طلب انجام می‌شود که نقش جریانات پان ترکیسم نیز در اجرای آن پر رنگ است.
عزیزی، یکی از اهداف مهم این فتنه‌ها را گسترش نفوذ ناتو به منطقه قلمداد کرد و گفت: آنچه ایران روی آن تاکید بسیار دارد این است که مجموعه این مسائل نباید منجر به نفوذ ناتو در منطقه شود که به نظر می‌رسد جزو اهداف اصلی نظام سلطه همین مساله است.
عزیزی با تاکید مجدد بر اینکه مواجهه آذربایجان و ارمنستان را نباید یک مواجهه عادی قلمداد کرد، افزود: آذربایجان و ترکیه نباید تحت تاثیر دولت‌های استکباری و نظامات زورگو و سلطه طلب، بازیگران این صحنه شوند و موجبات تغییرات بنیادین را در منطقه فراهم کنند.