سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افغانستان "تغییر اقلیم" را بهانه عدم پرداخت حق آبه ایران از رودخانه هیرمند کرده است- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 01 مهر 1401 - 13:14
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افغانستان مطرح می کند که شرایط موجود به دلیل تغییر اقلیم است اما داده های ما نشان می دهد که بر اساس داده های خود کشور افغانستان سه تا چهار میلیارد متر مکعب آب وارد رودخانه هیرمند شده و سپس به سمت گودزره منحرف شده است.
تالاب،سيستان،هامون،ظرفيت،موضوع،آب،توجه،سلاجقه،حصول،ژرف،جوامع

خلاصه خبر

پیگیر حق‌آبه تالاب هامون هستیم تا بتوانیم از ظرفیت حق‌آبه در سال‌های بعد به نحو مطلوب بهره ببریم.
وی با بیان اینکه تالاب بین‌المللی هامون از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، گفت: متأسفانه با توجه به اینکه کشور همسایه به تعهدات خود در قبال حق‌آبه تالاب هامون عمل نکرده، تالاب وضعیت خوبی ندارد.
تالاب هامون خدمات اکوسیستمی فوق‌العاده‌ای به جوامع محلی داشته و فرهنگ و زندگی مردم مبتنی بر خصوصیات این تالاب شکل گرفته است.
وی با اشاره به طرح معیشت جایگزین برای بومیان تالاب هامون گفت: در سیستان یک طرح بین‌المللی در حال اجراست که موضوع توانمند سازی جوامع محلی تالاب را دنبال می‌کند که امیدواریم بتواند به نحو مطلوب با توجه به شرایط دگردیسی تالاب بین‌المللی هامون معیشت‌های متعددی را دنبال کنند.