سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تحصیل رایگان دانش آموزان؛ قانونی که دقیق اجرا نمی شود- اخبار کرمان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 01 مهر 1401 - 08:54
طبق اصل 30 قانون اساسی تا پایان دوره متوسطه تحصیل برای آحاد ملت رایگان است، قانونی که به طور دقیق اجرا نمی شود.
مدارس،دانش،آموزش،پرورش،ثبت،دولتي،آموزان،استان،مدرسه،شهريه،كر ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، خانواده‌های دانش آموزان کرمانی در شرایطی به استقبال آغاز سال تحصیلی جدید می‌روند که چالش‌های زیادی را پشت سر گذاشتند چالش‌ها و دغدغه‌هایی که خیلی از آنها همچنان هم ادامه دارد، از یافتن مدرسه خوب گرفته تا عدم ثبت‌نام دانش آموزان در مدارس دولتی عادی به بهانه محدوده‌بندی، شهریه مدارس دولتی، شهریه‌های گزاف مدارس غیردولتی و هزینه‌های سرسام‌آور خرید لوازم‌التحریر و هزاران مشکل دیگر.
وزارت آموزش و پرورش می‌گوید پرداخت هر گونه مبلغی به مدارس دولتی داوطلبانه و غیراجباری است ولی در واقعیت، بسیاری از مدارس دولتی عبور از دو گلوگاه ثبت‌نام و ارائه کارنامه را مشروط به پرداخت اجباری وجوهی تحت عنوان کلی "کمک به مدرسه" کرده‌اند و این در حالی است که بسیاری از خانواده‌ها نمی‌دانند که مبالغی را که به هر ترتیبی به مدارس دولتی پرداخت کرده‌اند، چگونه و برای چه مواردی هزینه می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه مدیران مدارس به زور و اجبار حق دریافت شهریه از خانواده‌ها را ندارند، گفت: اما مدارس هیئت امنایی، سمپاد، شاهد و غیرانتفاعی شرایط خاص خود را دارند.
وی با تاکید بر اینکه مدارس دولتی در زمان ثبت نام حق گرفتن پول از والدین را ندارند، بیان کرد: تعداد مدارس ما زیاد است و 5 هزار و 500 مدرسه در استان کرمان داریم و امکان اینکه در تک تک مدارس ما یک کارشناس حضور داشته و بر ثبت نام دانش آموزان نظارت داشته باشد، وجود ندارد.
فیروزی رئیس اداره ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش استان کرمان نیز با بیان اینکه چیزی به عنوان شهریه در مدارس دولتی عادی نداریم، اظهار داشت: شهریه صرفاً مربوط به مدارس خاص از جمله تیزهوشان، نمونه دولتی و شاهد است و مدارس عادی تنها می‌توانند پول کتاب و بیمه را دریافت کنند.