خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 06 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ورود گسترده پوشاک قاچاق به کشور صدای تولیدکنندگان را درآورد- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 01 مهر 1401 - 08:11
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان پوشاک با انتقاد از انفعال دستگاه های نظارتی در مبارزه با قاچاق پوشاک گفت: دو یا سه ساعته مسافر را می برند ترکیه و کالا می آورند. خرید از سایت هم مدلی جدید است که پس از سفارش سه روزه کالا از ترکیه ارسال می شود.
قاچاق،پوشاك،كالا،كشور،واردات،ارز،حجم،ستاد،بازار،ايران،مبادي، ...

خلاصه خبر

وی در مورد سهم تولیدات ایرانی از این 8 میلیارد دلار گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متولی اصلی اعلام رقم قاچاق است، اما میان بخش خصوصی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکاف بسیار زیادی در رقم قاچاق وجود دارد.
ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حجم قاچاق را حدود 500، 600 میلیون دلار برآورد می‌کند، اما بخش خصوصی به هیچ عنوان این عدد را قبول ندارد.
وی در مورد روش‌های واردات قاچاق و این که آیا از مبادی رسمی وارد می‌شود یا خیر؟
گفت: اطلاعی از واردات قاچاق کالا از مبادی رسمی ندارم، اما به شکل‌های مختلف با حجم‌های عجیب و غریب قاچاق وارد کشور می‌شود به طور مثال قبلا می‌گفتند که چه قدر پوشاک قاچاق؟
با توجه به شرایط تحریم‌ها، تشکل‌ها مشکلی با موضوع واردات ندارند و حق انتخاب برای مصرف کننده قائل هستند، اما درخواست اصلی آن‌ها این است که کالا از مبادی رسمی و نه به شکل قاچاق وارد کشور شود و متاسفانه قاچاق در سهم صنعت پوشاک گسترش پیدا کرده است.
چندوقت پیش موضوع قاچاق پوشاک، داغ‌ترین مبحث بود طوری که حجم بازار قاچاق 2.7 میلیارد دلار و به گفته بسیاری تا 5 میلیارد دلار بود، اما دولت قاچاق پوشاک را اولویت پنجم قرار داد که عملا نه در سطح عرضه و نه با مبادی ورودی برخورد خاصی به عمل آمد و نه راهکاری ارائه شد.
وی در پاسخ به این سوال که اگر جلوی قاچاق کالار را ببندند تولید داخل نیاز کشور را تامین می‌کند؟