خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 06 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قطعه‌ای که در«راهیان نور»متولد شد/پیشنهاداتی برای «موسیقی مقاومت»

مهر | فرهنگی و هنری | جمعه، 01 مهر 1401 - 06:47
دست‌اندرکاران کنسرت بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس معتقدند احیای دوباره جشنواره موسیقی مقاومت فقط به واسطه همکاری و همراهی همه مجموعه‌های فرهنگی هنری امکان‌پذیر خواهد بود.
موسيقي،سازمان،اركستر،سيما،صدا،موسيقايي،مقدس،دفاع،حوزه،ملي،هن ...

خلاصه خبر

یکی از نمونه‌های موسیقایی که طی ماه‌های اخیر توسط دو مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری و دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما پیگیری شده، مربوط به آماده سازی برای برگزاری کنسرت «هشت سال دفاع مقدس» به واسطه آثار موسیقایی تولید شده در این حوزه توسط تعدادی از آهنگسازان شناخته شده کشورمان است که روز پنجشنبه ۳۱ شهریورماه به رهبری ارکستر آرش امینی، همراهی نوازندگان ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما و خوانندگی امیرحسین سمیعی در باغ موزه دفاع مقدس پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
دست‌اندرکاران این پروژه طی روزهای گذشته بود که به دعوت گروه هنر خبرگزاری مهر در نشست رسانه‌ای ضمن ارائه جزییاتی دیگر از کنسرت برگزارشده از کم و کیف آثار موسیقایی به صحنه رفته در حوزه موسیقی مقاومت، مخاطبان این گونه موسیقایی، جشنواره موسیقی مقاومت و دیگر مسائل این حوزه سخن گفتند که بخش دوم آن را می‌خوانید.
امیرحسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خواننده کنسرت گرامیداشت هشت سال دفاع مقدس که سال گذشته پوئم سمفونی اروند را با همراهی دفتر موسیقی و شعر سازمان صدا و سیما، امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مرکز موسیقی حوزه هنری تولید کرده بود، در بخش دوم نشست خبری کنسرت بود که به انگیزه‌ها و دغدغه‌های خود از ساخت پوئم سمفونی اروند پرداخت و گفت: ساخت پوئم سمفونی اروند از سفر راهیان نور بنده در سال ۹۶ آغاز شد و به خوبی خاطرم هست، اولین روزی که پا به منطقه اروند گذاشتم به قدری منقلب شدم که پیش خودم گفتم: «باید روی این موضوع کار امیرحسین سمیعی: وقتی ما محتوای به این جدی و ارزشمندی به نام «دفاع مقدس» و «عاشورا» و سایر محتواهای دیگر داریم کافی است که به طراحی پروژه فکر کنیم.
وی درباره نحوه جذب مخاطبان چنین آثار موضوعی هم افزود: ما نباید کاری را تولید کنیم که در شروع به شکلی برنامه‌ریزی شده باشد تا مردم آن را نشنوند.
ما کارهای زیادی داریم که در فرم موسیقی ارکسترال طراحی و تولید شده که مردم عادی و غیر متخصص شنونده موسیقی هم آن را دوست دارند.
من می‌دانستم هنرمندی مانند آرمان مهربان از زمان شهادت حاج قاسم مشغول کار روی مجموعه‌ای موسیقایی است که می‌تواند با پرداخت حرفه‌ای پروژه مورد نظرش را تبدیل به یک اتفاق کند و خوشبختانه این اتفاق صورت گرفت و ما شاهد تولید و اجرای پوئم سمفونی «سرباز» بودیم.
این خواننده و آهنگساز تصریح کرد: وقتی ما محتوای به این جدی و ارزشمندی به نام «دفاع مقدس» و «عاشورا» و سایر محتواهای دیگر داریم کافی است که به طراحی پروژه فکر کنیم.
آرش امینی رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیما هم درباره مخاطب آثار موضوعی در سبک و سیاق ارکستر ال توضیح داد: من اعتقاد دارم وقتی کاری به لحاظ کیفی خوب باشد قطعاً می‌توانید شاهد حضور مخاطبان خوبی برای تماشا یا شنیدن آن اثر باشیم.
من یک موزیسین هستم و همواره در موسیقی زیسته‌ام، اما آرش امینی: بخشی از آنچه می‌تواند در حوزه مخاطب سنجی و جذب شنوندگان آثار موضوعی موسیقی دربرگیرنده نکات مهمی باشد، به رویدادهای موسیقایی ملی همچون جشنواره موسیقی فجر باز می‌گردد که هنوز مشخص نیست چه نسبتی با ایام دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دارد باید بگویم من «اروند» و «سرباز» همواره گوش می‌کنم چرا که هم از درجه بسیار ارزشمندی به لحاظ موسیقایی دارد و هم پشت آن پروژه «قلب» احساس می‌کنی.
آیا با این شرایط می‌توان انتظار داشت که جوانان ما بیایند و موسیقی مقاومت گوش کنند؟
اصلاً نمی‌شود که همین طوری همه چیز را رها کرد و بعد انتظار داشت که مخاطب ما بیاید و با آثار مرتبط با حوزه دفاع مقدس و موارد دیگر ارتباط برقرار کند.
کارهای مهم رسانه ملی در حوزه موسیقی و شعر مقاومت
چرا که این مجموعه موسیقایی به واسطه تلاش عبدالرضا صفایی مدیر ارکستر، آرش امینی رهبر و مدیر هنری ارکستر و نوازندگانش می‌تواند در ردیف بهترین و باکیفیت‌ترین ارکسترها قرار گیرد.
درباره نحوه حمایت‌های رئیس رسانه ملی هم باید بگویم که شخص آقای پیمان جبلی به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما و مدیران ارشاد رسانه ملی انصافاً علاقه‌مندی خاصی به ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما دارند.
رسانه ملی بزرگ‌ترین همایش «شعر وموسیقی» را در زیبا کنار برگزار می‌کند
وی با اشاره به اینکه در این همایش رئیس رسانه ملی و سایر مدیران ارشد سازمان صداوسیما نیز حضور خواهند داشت، گفت: این اجتماع به اعتقاد من یکی از مهم‌ترین اتفاقات و رویدادهای ادبی، هنری و موسیقایی علیرضا قزوه: خوشبختانه در حال حاضر ارتباط بسیار خوبی میان همین نهادهایی که به آن اشاره کردید وجود دارد و ما مشغول برگزاری جلسات مشترک متعددی با مدیران این نهادها هستیم که بتوانیم در کارهای فراملی و بیرون از مرزها حرفی برای گفتن داشته باشیم تا بتوانیم انقلاب اسلامی را با هنر معرفی کنیم سال جاری خواهد بود که تا به امروز کمتر شاهد برگزاری آن بوده‌ایم.
البته خوشبختانه در حال حاضر ارتباط بسیار خوبی میان همین نهادهایی که به آن اشاره کردید وجود دارد و ما مشغول برگزاری جلسات مشترک متعددی با مدیران این نهادها هستیم که بتوانیم در کارهای فراملی و بیرون از مرزها حرفی برای گفتن داشته باشیم تا بتوانیم انقلاب اسلامی را با هنر معرفی کنیم.
بیاییم برای برگزاری یک جشنواره موثر بیشتر فکر کنیم
این خواننده اظهار کرد: ما می‌توانیم در چنین جشنواره‌هایی استعدادها را پیدا کنیم روی آنها سرمایه گذاری کنیم تا بتوانند به واسطه هنر ارزشمندشان تولید کننده آثار شاخصی باشند.