خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فقر در جامعه سالمندی ۲ برابر سایر گروه‌هاست

فارس | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 20:20
رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با بیان اینکه فقر در جامعه سالمندی ۲ برابر سایر گروه‌هاست، عنوان کرد: حدود ۵۵ درصد سالمندان کشور هیچ‌گونه مستمری دریافت نمی‌کنند.
سالمندان،سالمندي،درصد،كشور،سالمند،اشاره،وضعيت،زندگي،اجتماعي، ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس،یازدهمین سلسله نشست سلامت سالمندی به همت معاونت فرهنگی و پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع توانمندسازی سالمندان با رویکرد ارتقاء معیشت برگزار شد.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به اینکه توانمندسازی سالمندان باید قبل از ورود آنها به سنین سالمندی صورت گیرد، بیان کرد: ابتدا باید روند سالمندی را در کشور اصلاح کرد و یک شبه آنها را با عنوان سالمند نشناسیم.
وی با اشاره به اینکه قانون حمایت از سالمندان در کشور وجود ندارد، گفت: نگه‌داری از والدین سالمند برای فرزندان افتخار است، اما برای دولت یک چالش بزرگ محسوب می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت سلامت و وضعیت خطر سالمندان، بیان کرد: از بین سالمندان کشور ۵ درصد در وضعیت خطر و ۲۲ درصد در وضعیت پر خطر قرار دارند.
همچنین ظرفیت مراکز نگه‌داری سالمندان ۱۴ هزار نفر، یعنی کمتر از 2 درصد سالمندان کشور است.
وی با بیان اینکه وقتی سالمند ارزش‌مندی خود را درک کند، از زندگی خود رضایت نیز خواهد داشت، گفت: متاسفانه در امور سیاسی و اجتماعی کشور از سالمندان به عناون فرد کنشگر استفاده نمی‌شود، لذا باید سالمندان را از حاشیه به بطن جامعه آورد و برنامه‌ریزی‌های باید از داخل خود خانواده صورت گیرد و حس استقلال و خود مختاری در تصمیم گیری‌ها به سالمندان داده شود.
مریم السادات میرمالک ثانی با بیان اینکه 51 درصد زنان سالمند سرپرست خانوار در سه دهک پایین قرار دارند، گفت: استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی و اصفهان استان‌هایی که بیشترین زن سالمند سرپرست خانوار را دارند و استان‌های فارس، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گیلان و خوزستان بیشترین تعداد سرپرست سالمند دارند.