خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 06 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

از رونمایی دستاوردهای جدید تا هشدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دشمنان

فارس | سیاسی | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 19:35
رژه سراسری 31 شهریور نیروهای مسلح امسال با رونمایی از دستاوردهای جدید همراه بود.
مسلح،اسلامي،دفاع،نيروهاي،ايران،رژه،مقدس،كشور،ارتش،سامانه،هوا ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، رژه 31 شهریور نیروهای مسلح صبح امروز (پنجشنبه 31 شهریور) با حضور سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی و با حضور یگان های محمول و پیاده از نیروهای مسلح در جوار حرم حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
دراین مراسم، یگان های نمونه از نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای سه گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یگان های نمونه از فرماندهی انتظامی کل کشور از مقابل جایگاه رژه خواهند رفت.
همچنین، در این مراسم علاوه بر رژه یگان‌های نمونه پیاده، یگان‌های نمونه زرهی نیز از مقابل جایگاه فرماندهان ارشد نیروهای مسلح رژه رفتند.
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز (پنجشنبه 31 شهریور) در مراسم رژه نیرو‌های مسلح که در جوار مرقد مطهر امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: امنیت امروز کشور را مرهون حماسه مقاومت، ایستادگی و شهادت‌طلبی فرزندان این ملت هستیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دفاع مقدس را صحنه بروز شایستگی‌ها و فضیلت‌های ملت ایران برشمرد و عنوان کرد: با وجود تهاجم دشمنان و پشتیبانی استکبار جهانی، بحمدالله ملت عزیز ایران در دفاع مقدس، سربلند شد.
وی اضافه کرد: امروز نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرماندهی انتظامی کشور، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و بسیج مقتدر و دریادل عزیزمان، تحت الطاف خداوند متعال و تحت تدابیر و فرامین فرماندهی معظم کل قوا، متحد و یکپارچه در صف واحد با وحدت تمام عیار با همدلی و هم‌افزایی و برادری، برای رویارویی با هرگونه تهدید و خیال شوم از سوی دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در میدان هستند و در صورت خطای محاسباتی دشمنان پاسخ‌های قاطع، ویرانگر و پشیمان کننده‌ای به آنان خواهند داد.
در مراسم رژه یگان‌های نمونه از نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یگان‌های نمونه از فرماندهی انتظامی کل کشور که صبح امروز در جوار مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد، سامانه راداری قدس و سامانه موشکی رضوان هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شدند.
سامانه موشکی رضوان یک سامانه موشکی بالستیک سوخت مایع و تک مرحله ای است.
سامانه راداری قدس نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از دستاوردهای بومی این نیرو است که برای نخستین بار در رزمایش ۳۱ شهریور سال جاری نیروهای مسلح رونمایی شد.
همچنین در این مراسم برای نخستین‌بار از سکوی پرتاب سامانه موشکی پدافند هوایی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با برد 20 کیلومتر رونمایی شد.
شناور «شهید سلیمانی» عضو جدید نیروی دریایی سپاه پاسداران محسوب می‌شود که مجهز به نخستین سامانه پرتاب ترکیبی موشک‌های برد کوتاه و متوسط سطح به سطح است.
* رژه دریایی و هوایی نیروهای مسلح در بندرعباس
رژه دریایی و هوایی نیروهای مسلح با شرکت نیروی دریایی ارتش، نیروی هوایی ارتش، نیروی دریایی سپاه در بندرعباس برگزار شد.
رژه نیروهای مسلح در بندرعباس علاوه بر رژه دریایی با عبور یگان های نمونه پیاده و محمول از نیروهای مسلح همراه بود.
همچنین تعدادی از رادارها و تجهیزات دیگر نیز از این جمله هستند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: ملت ایران در آرامش، آسایش و امنیت در حال پیشرفت و زندگی خود هستند و این وظیفه نیروهای مسلح است که با وحدت همه بخش‌ها اعم از ارتش، سپاه، فرماندهی انتظامی کشور و با پشتیبانی وزارت دفاع به خوبی در حال پیشرفت است.
هم وزارت دفاع و هم نیروهای مسلح تفاهم‌نامه و رفت و آمد دارند.
وی افزود: پیام این رزمایش برای دشمنان ما این است که نیروهای مسلح و ملت ما کاملاً برای دفاع از تمامیت ارضی، مرزها و منافع خود آماده هستند و پا به رکاب فرمانده کل قوا هستند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان تاکید کرد: امنیت منطقه مرهون تلاش‌های نیروهای مسلح و هم‌پیمانان ما است.
* فرمانده کل سپاه: اجازه شکل‌گیری هندسه تهدید علیه امنیت کشور را نمی‌دهیم
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران صبح امروز پنجشنبه ٣١ شهریور در حاشیه رژه ٣١ شهریور نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اصل اول این است که اگر جنگی اتفاق بیفتد ما جنگ را با دفاع آغاز می‌کنیم ولی با تهاجم خاتمه می‌دهیم.
فرمانده کل سپاه تصریح کرد:‌ ما در گذشته هیچ چیزی به غیر از سلاح‌های سبک در اختیار نداشتیم، اما امروز توپخانه‌های دوربرد برای ما سلاح‌های سبک محسوب می‌شوند.
فرمانده کل سپاه تصریح کرد: نرخ زمانی تغییر قدرت دفاعی ما به روز است.
* فرمانده کل ارتش: درس‌های دفاع مقدس راهنمای چیرگی بر دشمنان است
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت چهل و دومین سالگرد هفته دفاع مقدس پیامی صادر و تأکید کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، درس‌ها و عبرت‌های دفاع مقدس را به تعبیر رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا امام خامنه‌ای عزیز، راهنمای چیرگی بر دشمنان می‌داند.
با اراده الهی ملت بزرگ و ولایتمدار و پایمردی لشکریان و ایثارگران ارتش، سپاه، بسیج، قوای انتظامی و جهادگران سازندگی در سنگرهای مقاومت و در سایه تدبیر و عقلانیت، حماسه‌هایی کم نظیر خلق شد و دشمن گام به گام، عقب ‌نشست و در هم ‌شکست.
* کدام تجهیزات ارتش در رژه ۳۱ شهریور شرکت کردند؟
در رژه یگان‌های محمول نیروی پدافند هوایی ارتش، مرکز فرماندهی و کنترل سامانه باور 373، رادار سامانه باور 373، سکوی پرتاب سامانه باور 373، کن موشک اس 200 منصوب بر روی سکو(زاویه‌دار)، سامانه صیاد تاکتیکی(تک خودرویی)، موشک دامی صیاد 4 و 3، رادار سامانه موشکی تلاش، سکوی پرتاب سامانه موشکی تلاش و رادار سامانه 15 خرداد (اکیتو-پسیو) به نمایش درآمد.
همچنین سکوی پرتاب سامانه 15 خرداد(اکتیو ـ پسیو)، رادار کاوش سامانه مرصاد تاکتیکی، رادار هادی سامانه مرصاد تاکیکی، سکوی پرتاب فایر از کن سامانه مرصاد(به همراه موشک شلمچه 2 فایر از کن)، سامانه‌های مدافع، دزفول، مجید، کنترل آتش توپخانه‌ای خاتم، کابین فرماندهی کاوش تاکتیکی، سامانه‌های راداری کاوش تاکتیکی، راداری کاشف 99، ارتباطی مفتاح، ارتباطی تروپو، ایلنت عاشورا، پهپادهای ابابیل5، کیان، 10شهریور، کرار، امید و سامانه جنگ نوین DSM500 به نمایش گذاشته شد.
در رژه یگان‌های محمول نیروی دریایی ارتش هم سامانه پرتاب موشک بردبلند ولایت‌3، سامانه رادار پرتاب موشک بردبلند ولایت‌3، اژدر مارک 46 و اژدر والفجر حضور داشتند.
* فرمانده نیروی زمینی ارتش: اقتدار نیروهای مسلح در دنیا نظیر ندارد
امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح استان کردستان که به‌مناسبت هفته دفاع مقدس در بلوار آزادگان این شهر برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک این ایام خجسته به همه ملت ایران اظهار داشت: اقتدار و عزت دیروز، امروز و فردای انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا و رهبری امام راحل و تدابیر حکمیانه امام خامنه‌ای است.
فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه ملت ایران در تمام صحنه‌ها، انقلاب و نهضت امام حسین(ع) را مال خود دانسته و با تمام توان خود برای دفاع از نظام‌ به میدان آمده‌اند عنوان کرد: امروز به برکت این حضور اقتداری آفریده شده که در دنیا سرفراز هستیم.
فرمانده نیروی زمینی ارتش عنوان کرد: ما وارث اقتدار، عزت و امنیت پایداری کنونی هستیم و تکلیف داریم که پرچم شهدا را با جان و دل به دست همرزمان خود تقدیم کرده و در ادامه راه شهدا و حفظ خاک کشور، جانمان را هدیه کنیم.
حیدری تنها راه حفظ هویت خود را اقتدا و حفظ خون شهدا دانست و اظهار داشت: رهبری بی‌بدیل مقام معظم رهبری(مدظله العالی) پشتیبان خوب و بی‌نظیری برای هدایت جامعه و نیروهای مسلح بوده و اقتدار نیروهای مسلح در دنیا نظیر ندارد.
امروز نیروهای مسلح پرتوان جمهوری اسلامی ایران متحد و به اوج آمادگی و خودکفایی رسیده‌اند و به فرموده رهبری دارای قدرت بازدارندگی هستیم.
فرمانده نیروی زمینی ارتش خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی و یک روح واحد، هم‌افزا و ولایی در دو جسم فعال و عمل‌کننده هستند، این دو نهاد مدافع نظام بوده و پشت سر ولایت فقیه حرکت خواهیم کرد.
* هشدار فرمانده نیروی هوایی ارتش خطاب به دشمنان
امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش در رژه هوایی مشترک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به مناسبت ۳۱ شهریور در بندرعباس برگزار شد، ضمن تشریح برنامه پروازی اظهار داشت: امسال نیز همچون سال‌های گذشته با یاری خداوند رژه هوایی مشترک نیروی هوایی ارتش و سپاه پاسداران برگزار شد.
فرمانده نیروی هوایی ارتش خاطرنشان کرد: امروز قدرت بازدارندگی و در صورت لزوم قدرت تهاجمی همان چیزی است که دشمنان از آن می‌هراسند.
فرمانده نیروی هوایی ارتش افزود: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران گسترش‌دهندگان اقتدار، عزت و امنیت در منطقه هستند، نیرو‌هایی که راهشان و هدفشان امنیت‌آفرینی و ایستادگی در برابر خودکامگی استعمار جهانی است و بر همین اساس برای تحقق اهداف خود از هیچ کاری دریغ نخواهند کرد.
فرمانده نهاجا در ادامه با اشاره به انجام عملیات انتقام، تنها ۲ ساعت پس از حمله عراق به ایران در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ گفت: تفکرات کورکورانه نیرو‌های بعثی عامل شکست آن‌ها بود؛ بی آن‌که بدانند نیرو‌های مسلح کشور عزیزمان ایران به خصوص نیروی هوایی ارتش تنها پس از ۲ ساعت از این حمله پاسخ دندان‌شکنی به آنان می‌دهد.