خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

درخواست کمک قرقیزستان از سازمان‌های بین‌المللی در تنش مرزی با تاجیکستان

فارس | بین‌الملل | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 19:35
رئیس جمهور قرقیزستان در سازمان ملل در مورد درگیری‌های مرزی بین کشورش و تاجیکستان از سازمان‌های بین المللی درخواست میانجی‌گری برای حل مسائل از طریق مذاکره کرد.
قرقيزستان،تاجيكستان،جمهوري،مرزي،كشورهاي،سازمان،جمهور،دولتي،ا ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در 20 سپتامبر در نیویورک سخنرانی کرد.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دسامبر 1991، مناطق مورد مناقشه و مشکلات مرزی به وجود آمد.
برخی از آنها تا به امروز حل نشده باقی مانده‌اند.من می‌خواهم با افتخار به جامعه جهانی یادآوری کنم که ما ابتدا با جمهوری خلق چین در سال 1996 و به همراه جمهوری قزاقستان در نقطه اتصال مرزهای دولتی سه کشور در سال 1999، حل و فصل مرزها را با موفقیت به پایان رساندیم.
جباراف افزود: ریاست محترم من در رابطه با روابط با جمهوری تاجیکستان موارد زیر را متذکر می‌شوم.
جای تعجب نیست که قهرمان افسانه‌ای ما ماناس با شاهزاده خانم تاجیک «کانیکی» ازدواج کرده است.
همچنین یادآوری کنم که تجزیه قانونی اتحاد جماهیر شوروی در 21 دسامبر 1991 در شهر آلماتی جمهوری قزاقستان اتفاق افتاد، زمانی که سران 11 کشور تازه استقلال یافته اعلامیه آلماتی را تصویب و تأسیس کشورهای مشترک المنافع را اعلام کردند.
جباراف تصریح کرد: در این اعلامیه آمده است که کشورهای مستقل تمامیت ارضی یکدیگر را به رسمیت می‌شناسند و به آنها احترام می‌گذارند.
این سند قانونی توسط رؤسای جمهور 11 کشور عضو CIS از جمله جمهوری تاجیکستان امضا شده است.
رئیس جمهور قرقیزستان در ادامه یادآور شد: در اعلامیه مسکو در مورد رعایت حاکمیت، تمامیت ارضی و نقض ناپذیری مرزهای کشورهای عضو کشورهای مستقل مشترک المنافع مورخ 15 آوریل 1994، مشخصاً آمده است این اصل توسط رئیس جمهور تاجیکستان «امامعلی رحمان» نیز تأیید و امضا شد.
به گفته وی، موافقتنامه مبانی روابط بین دولتی در 12 ژوئیه 1996 و موافقتنامه روابط حسن همجواری و مشارکت در 26 مه 2004 امضا شد.
طرف تاجیکستان با نقض تمام توافقات قبلی، به تأسیسات مرزی و غیرنظامی در سراسر مرز دولتی قرقیزستان و تاجیکستان حمله کرد.
جباراف افزود: نظامیان ما دلیرانه مقاومت کردند ولی غیرنظامیانی که زیر آتش قرار گرفتند، بر نخواهند گشت.
باید به معاهدات احترام گذاشت.
همسایگان محترم ما - قزاقستان و ازبکستان - در ساخت بزرگترین نیروگاه برق آبی – قمبر آتا شرکت خواهند کرد، زیرا این امر باعث تقویت امنیت انرژی و بهینه سازی استفاده از منابع آبی در منطقه می‌شود.