سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

علت تعلل آمریکا در مذاکرات برجام چیست؟ آیا وساطت مکرون جواب می دهد؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم

تسنیم | سیاسی، بین‌الملل | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 16:58
محمدجواد لاریجانی معتقد است وساطت های مکرون در زمینه مذاکرات برجام فعلاً در حد ژست بوده است و اروپا نتوانسته خود را از حیاط خلوت بودن برای آمریکا نجات بدهد.
آمريكا،مذاكرات،سازمان،رئيسي،احياي،ملل،لاريجاني،اروپا،دولت،اي ...

خلاصه خبر

او به 2 دیدگاه نادرست درباره حضور مقامات ارشد ایران در سازمان ملل اشاره کرد و گفت برخی می‌گویند که اساساً سازمان ملل از آنجا که میدان قدرتهاست نباید در آن شرکت داشته باشیم و برخی هم پیشتر مثل آقای بازرگان و لیبرالهای ایرانی معتقد بودند که باید تا حدی از ارزشهای اسلامی کوتاه بیایم تا ما را در دنیا تحویل بگیرند؛ امّا امام خمینی(ره) نظر دیگری داشت؛ امام فرمودند اساساً ما برای اقامه ارزشهای اسلامی قیام کرده‌ایم اما از سوی دیگر، سازمان ملل خانه ماست؛ خانه ملت‌هاست و نه سازمان قدرت‌ها؛ آن قدرتها این خانه را غصب کرده‌اند ولی ما باید در آن حضور یابیم و از هر فرصتی که می‌توانیم استفاده کنیم.
لاریجانی البته گفت که اعتقاد به ادامه مذاکرات احیای برجام به این معنا نیست که ما برجام را توافقنامه پرثمر یا مقدسی بدانیم، بلکه برجام توافق بسیار پرعیبی است اما ما بهای این قضیه را پرداخته‌ایم.
وی ادامه داد: آقای رئیسی در تعامل با سران کشورها در نیویورک می‌تواند پرده‌ها را بیشتر کنار بزند و مواضع ایران را جدی تر بیان کنند.
بخصوص این مواضع در دیدار با کشورهای اروپایی می‌تواند بیشتر بیان شود.
خبرنگار تسنیم پرسید که آیا اروپا می‌تواند خود را از زیر فشار آمریکا در مذاکرات نجات دهد یا خیر؟
اما از سوی دیگر آمریکا نیز آنها را تحت فشار قرار داده و به نظر می‌رسد اروپا برخلاف منافع خود، در مذاکرات از آمریکا پیروی می‌کند.
وی اروپاییها را بازنده بزرگ این میدان دانست و گفت: اروپا باید تصمیم بگیرد که نقش موثری داشته باشد یا حیاط خلوت آمریکا و تحت تأثیر صهیونیست‌ها باشد؟
تا الان چیزی که از اروپا دیدیم ژست است و محتوا نداشته است.