سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ردادی: دفاع مقدس در فضایی قدسی مانده‌است و آن را تئوری‌سازی نکردیم

فارس | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 15:54
یک پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی گفت: ما متأسفانه در فضای قدسی و آسمانی دفاع مقدس مانده‌ایم و آن را به عرصه زمین و نظریه عینی برای نسل جدید در نیاورده‌ایم. با روایت‌فتح شهید آوینی نمی‌توان درمورد جنگ و دفاع مقدس نظریه‌سازی کرد.
جنگ،مقاومت،دفاع،فرهنگ،مقدس،انقلاب،جامعه،آويني،تبيين،تاريخ،اس ...

خلاصه خبر

یک پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی گفت: ما متأسفانه در فضای قدسی و آسمانی دفاع مقدس مانده‌ایم و آن را به عرصه زمین و نظریه عینی برای نسل جدید در نیاورده‌ایم.
با روایت‌فتح شهید آوینی نمی‌توان درمورد جنگ و دفاع مقدس نظریه‌سازی کرد.
محسن ردادی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در مورد جایگاه فرهنگ مقاومت و تزریق این اندیشه توسط قشر علمی و صاحب‌فکر جامعه مثل حوزه و دانشگاه در زمان جنگ و پس از آن به خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری فارس گفت: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، دو نهادی بودند که به سهم خود در پیشبرد جنگ فعالیت و کنش داشتند که این نوع اقدامات را در دو جنبه می‌توان ارزیابی کرد: جنبه اول مربوط به تأمین نیروی انسانی برای جنگ هشت‌ساله بود که با دقت در آمار‌های مربوطه می‌یابیم، بخش قابل توجهی از رزمندگان طلاب علوم دینی و دانشجویان بودند که حضور و رفت و آمد این افرادِ مرجع در جامعه، انتقال دهنده مفاهیم جهاد و مقاومت و تشویق به حضور در میدان‌های نبرد بود.
جهاد تبیین حوزه و دانشگاه در زمان جنگ
به طور مثال «روایت فتح» شهید آوینی به عنوان یک شخصیت دانشگاهی و فکری جامعه، سهم به‌سزایی در روایت‌گری صحیح از جبهه‌های نبرد داشت.
این داستان‌ها، یا روایت‌گری داستانی جنگ بود یا حکایت‌هایی با حال و هوای جبهه و دفاع مقدس.
این پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی ادامه داد: جالب است که در دهه ۶۰ بخشی از بدنه ضدانقلاب با تطهیرسازی از صدام و مقصّرسازی امام خمینی و انقلاب سعی در انحراف اذهان جامعه داشتند.
خُب در چنین شرایطی تبیین و روشنگری حوادث و وقایع، بر دوش بخش صاحب‌فکر و دانشگاهی جامعه بود.
بی‌خیالی نسبت به ظرفیت معرفتی دفاع مقدس
با روایت‌فتح آوینی نمی‌توان در مورد دفاع مقدس نظریه‌سازی کرد
ردادی گفت: اما برای نسل‌ها و دهه‌های پس از جنگ که با فضای انقلاب و دفاع مقدس چندان آشنایی نداشت، ما محتاج نظریه‌پردازی بودیم.
ما برای فرهنگ مقاومت که اعم از دفاع مقدس است باید نظریه‌سازی می‌کردیم.