خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هر ۷ دقیقه یک نفر در کشور به این بیماری دچار می‌شود

مشرق | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 12:52
گزارش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می‌دهد بیش از ۸۰۰ هزار نفر مبتلا به آلزایمر در کشور زندگی می‌کنند و هر هفت دقیقه یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.
آلزايمر،بيماري،حافظه،ابتلا،مبتلا،بيمار،نفر،مغزي،مشكلات،افزاي ...

خلاصه خبر

پیش‌بینی‌های انجام شده نشان می دهد بیش از ۱۳۹ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ در جهان مبتلا به بیماری دمانس (زوال عقل) شوند.
زوال عقل، اختلال مزمن مغزی و آلزایمر جزو بیماری دمانس هستند.
صالحی افزود: در دنیا تحقیقاتی شده است که نشان می‌دهد در جهان بین ۵۲ تا ۵۳ میلیون نفر به دمانس مبتلا هستند و این پیش بینی را کرده‌اند که تا سال ۲۰۵۰ این رقم به بیش از ۱۵۵ میلیون نفر برسد و در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که یک میلیون نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند و همزمان با افزایش سالمندی، شاهد افزایش ابتلا به بیماری آلزایمر نیز خواهیم بود.
بابک زمانی متخصص مغز و اعصاب در این زمینه گفت: آلزایمر یک بیماری عصبی است که بر مغز تاثیر می‌گذارد و موجب مرگ سلول‌های مغزی می‌شود که از دست رفتن حافظه و نیروی شناخت را به دنبال دارد.
علائم هشداردهنده ابتلا به آلزایمر را نادیده نگیرید
می‌توان برای پیشگیری از سایر مشکلات مانند سکته یا تومور از آزمایش های عصب شناختی و اسکن های مغزی استفاده کرد.
مطالعه صورت گرفته روی افراد مبتلا به آلزایمر نشان می‌دهد که دشواری در انجام حساب کتاب‌های مالی، اغلب یکی از اولین علایم این بیماری است.
زمانی تصریح کرد: سیگار نکشیدن، داشتن رژیم سالم و متوازن که روزانه شامل حداقل پنج بخش میوه و سبزیجات باشد، حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش هوازی و عدم ابتلا به فشار خون بالا در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر موثر است.