خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آغاز سفرهای آخر تابستان/تدوین نظام‌نامه پایگاه‌های میراثی

مهر | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 10:30
آغاز سفرهای آخر تابستان و نبود بلیت پرواز، تدوین نظام‌نامه پایگاه‌های میراث فرهنگی ملی و جهانی، برگشت طرح مانع‌زدایی از توسعه برق از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
گردشگري،هفته،كشور،ميراث،ملي،رئيس،اجساد،استان،وزير،فرهنگي،برن ...

خلاصه خبر

فاطمی ادامه داد: حجم برنامه‌ها به گونه‌ای هست که هر استان بیش از ده برنامه را برگزار می‌کند.
در حوزه گردشگری دریایی نیز جشنواره ساحلی مکران را در هرمزگان برگزار می‌کنیم.
نشست شهرهای خواهر خونده نیز در اصفهان برگزار می‌شود.
برگشت طرح مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق به کمیسیون انرژی
طرح مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق به درخواست عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، به کمیسیون انرژی برگشت.
در نامه رئیس کمیسیون انرژی مجلس خطاب به محمد باقر قالیباف آمده است: بازگشت به دستور جنابعالی در خصوص نامه ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ضمن تائید دغدغه‌های مذکور در نامه، پیشنهاد می‌شود مصوبه «مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق» برای اصلاح به این کمیسیون برگشت داده شود.
پیش‌تر علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور از مکاتبات و رایزنی در این خصوص برای حمایت از این صنعت خبر داده بود.
او پیش از این گفته بود: وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به محض اطلاع از این طرح، مکاتبات و رایزنی‌های خود را با هدف حمایت از صنعت گردشگری آغاز کرده است.
علی‌اصغر شالبافیان در نشست مجازی با مدیران کل و مقامات استانداری استان‌های معین خراسان رضوی شامل استان‌های خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، گلستان و سمنان گفت: طبق پیش‌بینی صورت گرفته از روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور ماه جاری به مدت حداقل یک هفته شاهد پیک سفر خواهیم بود.
شالبافیان ضمن دریافت گزارش از استان‌های معین به صورت مشخص درباره استان سمنان تاکید کرد: انتظار ما از استان سمنان این است که دستاوردهای حاصل در نوروز ۱۴۰۱، در تعطیلات ماه صفر نیز استمرار پیدا کند.
چرا که استان سمنان برای نخستین بار در بهار امسال کمترین میزان سوانح جاده‌ای را ثبت کرد.
این موضوع باید حتماً در برنامه ریزی‌های ستاد سفر استان لحاظ شود.
وی همچنین افزود: استان سمنان می‌تواند با همکاری پلیس راهور، اورژانس و هلال‌احمر نقش مهمی را در مسیر بازگشت زائرین و مسافران ایفا و تلاش کند موضوع اسکان اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات تأسیسات گردشگری در رأس امور جای گیرد و حتماً در این خصوص از اصناف یاری گرفته شود.
مراتب ثبت ملی شش اثر منقول فرهنگی‌تاریخی و قالی کتیبه‌دار مسجد خضرشاه به استاندار یزد ابلاغ شد.
در متن نامه علی دارابی به مهران فاطمی استاندار یزد آمده است:
آبان سال گذشته خبر رسید در روستای چاهریسه و معدن لاپلنگ اردستان استان اصفهان دو جسد در عمق حدود ۳۵ متری کوه در اثر برداشت مواد معدنی پیدا شدند.
مهدی مشهدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اردستان در روایتی که آن را در سایت وزارت میراث فرهنگی نیز انتشار داده نوشته است: پس از تحویل اجساد به عوامل نیروی انتظامی؛ این اجساد با احتیاط کامل توسط کارشناسان اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اردستان به موزه شهر زواره به‌منظور بررسی و نظرات کارشناسی منتقل شد.
در این باره ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفته بود: معدن مربوط به دوره پهلوی اول بوده و برداشت روی می‌کردند، اما دچار وقفه شده بود.
برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در مرزهای شلمچه و چذابه
معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی از برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در مرزهای شلمچه و چذابه خبر داد و گفت: این نمایشگاه‌ها با هدف تأمین سوغات زائران برپا شده است.
معاون صنایع‌دستی کشور یادآور شد: در دو مرز شلمچه و چذابه بیش ۴۰ هنرمند آثاری از قبیل حصیربافی، لباس‌های سنتی، گلیم، کپوبافی، زیورآلات سنتی، نقاشی روی سفال، خراطی، منبت، گره‌چینی، کیف‌های سنتی، حجاری و قلاب‌بافی مربوط به استان خود را به نمایش در آوردند که با استقبال زائران و بازدیدکنندگان مواجه شده است.
رفتاری عضو جامعه تورگردانان کشور نیز گفت: تقدیر از پیشکسوتان تورهای ورودی، دعوت از سفرای کشورهای اروپایی، صحبت با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی، از جمله برنامه‌های جامعه تورگردانان است.
هفته اول مهر ماه آخرین فرصت تعطیلات تابستانی برای سفرهای خانوادگی است این فرصت با چند روز تعطیلی وسط هفته فراهم شده اما برای استفاده از این زمان، گردشگران داخلی با مشکل نبود سیستم حمل و نقل هوایی رو به رو شده‌اند.