خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هشدار رهبران غربی به روسیه درباره تهدید به امکان استفاده از سلاح هسته ای- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 09:58
یک مقام کاخ سفید اعلام کرد: سخنان رئیس جمهوری روسیه در باره امکان استفاده از سلاح هسته ای، یک لفاظی غیرمسئولانه از سوی یک قدرت هسته ای است که در واشنگتن جدی گرفته می شود و این اقدام مسکو عواقب شدید بین المللی را برای این کشور به همراه خواهد داشت.
روسيه،اوكراين،رئيس،نظامي،سازمان،كشور،پوتين،ملل،اعلام،خارجه،و ...

خلاصه خبر

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا ابراز عقیده کرد که اظهارات پوتین در خصوص تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای غیرقابل قبول است و خطری واقعی برای همه جهان به همراه دارد.
به گفته وی، جامعه جهانی باید برای جلوگیری از چنین اقداماتی متحد شود، چرا که صلح جهانی در معرض خطر قرار گرفته است.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بر لزوم «مسئولانه عمل کردن» قدرت‌های هسته‌ای برای جلوگیری از بروز هر نوع تهدیدی در این زمینه تأکید کرد و از جامعه جهانی خواست تا اعمال فشار حداکثری بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را افزایش دهند.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که مقامات واشنگتن در سخنان ولادیمیر پوتین کاملاً می بینند که روسیه آماده است از تمام ابزارهای موجود خود برای حفاظت از تمامیت ارضی و مردم کشورش استفاده کند و این تهدیدی برای اروپا و نقض بی شرمانه رژیم عدم گسترش هسته‌ای است.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز به نوبه خود اعلام کرد که اتحاد آتلانتیک شمالی تغییری در آمادگی نیروهای هسته‌ای روسیه مشاهده نکرده است، ولی اوضاع را با دقت زیر نظر دارد.
پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در سخنرانی خطاب به شهروندان این کشور تاکید کرد کشورهای غربی برای سلب کامل حاکمیت روسیه حتی از باج خواهی هسته‌ای نیز استفاده کرده و برخی از نمایندگان بدون مسئولیت کشورهای پیشرو ناتو، بطور علنی در خصوص مجاز بودن استفاده از سلاح هسته‌ای علیه روسیه صحبت می‌کنند.
وی هشدار داد: به کسانی که به خود اجازه چنین اظهاراتی را می‌دهند یادآوری می‌کنم که کشور ما نیز دارای ابزارهای مختلف تخریب و در برخی موارد، حتی مدرن‌تر از کشورهای ناتو است.
خبرگزاری رویترز صبح امروز، پنجشنبه گزارش داد که روسیه و اوکراین در یک تبادل غیرمنتظره زندانیان جنگی و اسیران، نزدیک به 300 نفر از دو طرف را آزاد کردند که بیشترین تعداد تبادل اسرا از آغاز مناقشه نظامی است.منابع خبری روس زبان هنوز این مسئله را اعلام نکرده‌اند.
بورل: اتحادیه اروپا به دلیل برگزاری همه پرسی برنامه ریزی شده، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال خواهد کرد
جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی بامداد امروز، پنجشنبه، پس از نشست غیررسمی وزرای خارجه این اتحادیه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی توسط اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل همه پرسی برنامه ریزی شده در مناطق دونباس، زاپروژیه و خرسون در آینده بسیار نزدیک تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد و بروکسل به حمایت نظامی خود از کی‌یف ادامه خواهد داد.
بورل: اتحادیه اروپا مستقیماً در درگیری اوکراین شرکت ندارد، ولی به حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داد
جوزپ بورل همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا از شرکت مستقیم در درگیری نظامی در اوکراین امتناع خواهد ورزید، ولی در عین حال به تامین تسلیحات مورد نیاز طرف اوکراینی و همچنین اجرای سیاست تحریم‌های ضد روسیه ادامه خواهد داد.
جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا ابراز عقیده کرد که اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در خصوص برگزاری همه پرسی در سرزمین‌های تحت کنترل نظامیان روسی در خاک اوکراین و اعلام بسیج محدود در روسیه برای ادامه عملیات نظامی، تنها منجر به تشدید وخامت اوضاع خواهد شد.
جامعه جهانی باید برای جلوگیری از چنین اقداماتی متحد شود، چرا که اکنون صلح جهانی در معرض خطر قرار گرفته است.
رئیس جمهوری روسیه سیاست آشکارا ضد روسی غرب و تمایل واشنگتن و بروکسل برای تضعیف و نابودی این کشور را یادآور شد و رئیس جمهور همچنین اطمینان داد که استقلال و آزادی روسیه و مردم آن تضمین خواهد شد.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز به نوبه خود علت تصمیم ریاست جمهوری درباره بسیج محدود را توضیح داده و گفت که این تصمیم به دلیل این واقعیت است که روسیه در واقع در اوکراین با توان بالقوه نظامی کل ناتو و تعدادی دیگر از کشورهای غیردوست مواجه است.
جو بایدن و امانوئل ماکرون، روسای جمهوری ایالات متحده و فرانسه صبح امروز، در نشستی در نیویورک بر حمایت خود از اوکراین تاکید کردند و همچنین درباره مسائل مربوط به ایران و چین گفتگو کردند.
آنها همچنین تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای و همچنین همکاری‌های مستمر دو کشور در مناطق هند و اقیانوس آرام و چالش‌های ناشی از چین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.»
گفتگوی بایدن با دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع پیرامون اوکراین
چین محروم کردن روسیه از نقش مهمش در سازمان ملل را غیرممکن خواند
خبرگزاری رویترز شب گذشته چهارشنبه گزارش داد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از جامعه جهانی خواسته است تا اعمال فشار حداکثری بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را افزایش دهند.
رهبر فرانسه تاکید کرد که چنین سیاستی می تواند به توقف درگیری نظامی در اوکراین کمک کند.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین بر لزوم «مسئولانه عمل کردن» قدرت‌های هسته‌ای برای جلوگیری از هر نوع تهدید بین المللی تأکید کرد.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین از تصمیم ولادیمیر پوتین برای اعلام یک بسیج محدود در روسیه ابراز تاسف کرد.
احتمال دیدار لاوروف و بلینکن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل وجود ندارد
بلینکن: واشنگتن به حمایت خود از اوکراین ادامه خواهد داد
من قبلاً با سرگئی لاوروف، [وزیر خارجه فدراسیون روسیه] و دیمیتری کوله‌با [وزیر خارجه اوکراین] و همچنین رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون [رهبر فرانسه] و وزرای خارجه کشورهای G7در این باره دیدار و گفتگو کرده‌ام.»
بایدن روسیه را به «نقض بی شرمانه منشور سازمان ملل» متهم کرد
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در صحن مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد که ایالات متحده در سخنان روز چهارشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، کاملاً می بیند که روسیه آماده است تا از تمام ابزارهای در اختیار خود برای حفاظت از تمامیت ارضی و مردم خویش استفاده کند و این تهدیدی برای اروپا و نقض رژیم عدم گسترش هسته‌ای است.
بایدن تاکید کرد که ایالات متحده از نزدیک با متحدان خود برای جلوگیری از حمله احتمالی روسیه به خاک یکی از اعضای ناتو همکاری خواهد کرد.
سخنرانی بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل پس از سخنان پوتین با عجله بازنویسی شد
رئیس جمهوری روسیه همچنین سیاست آشکار ضد روسی غرب و تمایل واشنگتن و بروکسل برای نابودی این کشور را مورد انتقاد شدید قرار داد.
مقام امنیتی روس: مرزهای روسیه بطور مطمئن مورد محافظت قرار دارند
ناریشکین همچنین گفت که اطمینان دارد که کی‌یف به پیروی از دستورات ایالات متحده و اتحادیه اروپا، تمایل به طولانی کردن درگیری و کشتار غیرنظامیان داشته و از مذاکره با روسیه امتناع می ورزد.
ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در سخنرانی خطاب به مردم روسیه یادآور شد که برخی از نمایندگان بدون مسئولیت کشورهای پیشرو ناتو بطور علنی در خصوص مجاز بودن استفاده از سلاح هسته‌ای علیه روسیه صحبت می‌کنند.
وی هشدار داد: به کسانی که به خود اجازه چنین اظهاراتی را می‌دهند یادآوری می‌کنم که کشور ما نیز دارای ابزارهای مختلف تخریب و در برخی موارد، حتی مدرن‌تر از کشورهای ناتو است و در صورت مورد تهدید قرار گرفتن، روسیه از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد برای دفاع از کشور استفاده خواهد کرد.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد که اتحاد آتلانتیک شمالی تغییری در آمادگی نیروهای هسته‌ای روسیه مشاهده نکرده است.
دبیرکل ناتو همچنین گفت: « روسیه در صورت استفاده از سلاح هسته‌ای با عواقب جدی روبرو خواهد شد.
وی همچنین افزود که ناتو به دنبال درگیری با روسیه نیست و یک طرف درگیری نظامی در اوکراین نیست، ولی قصد دارد در آینده به حمایت از اوکراین ادامه دهد.
دبیرکل ناتو تاکید کرد که کشورهای عضو این ائتلاف قصد دارند فشار بر روسیه را افزایش داده و تحریم‌های جدیدی را اعمال کنند.