سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چه خبر از پرس تی وی و پرونده های پنهان آمریکایی ؟- اخبار رادیو و تلویزیون - اخبار فرهنگی تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 08:58
«پرونده های پنهان» شبکه پرس تی وی، مرضیه هاشمی مجری این برنامه تلویزیونی به همراه صاحب نظران نگاهی به ماجرای فروند هواپیمای مسافربری ایران در حریم آبهای داخلی این کشور در خلیج فارس توسط ناو آمریکایی «وینسنس» دارد که مورد هدف قرار گرفت.
آمريكا،ايران،هواپيماي،مسافربري،ناو،آمريكايي،پرواز،هدف،جهان،6 ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، روز 12 تیرماه 1367، یک فروند هواپیمای مسافربری ‏ایران در حریم آب‌های داخلی این کشور در خلیج فارس توسط ناو آمریکایی «وینسنس» هدف قرار گرفت.
ناگفته نماند، چندی بعد از این واقعه دلخراش، فرمانده ناو «وینسنس»، به پاس ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران ایر، به دریافت نشان شهامت و افتخار نائل گردید!
او ضمن ریشه‌یابی علت تفویض عنوان «شهادت» به قربانیان این حادثه ناگوار و یادآوری خاطرات تلخ اوان کودکی از لحظه انتشار خبر مربوطه در رسانه ها، اقدام آمریکا در سرنگونی پرواز 655 را در دو کلمه خلاصه می‌کند؛ «جنایت» و «مظلومیت».
جنایتی بی‌محابا، نه فقط در حق سرنشینان مظلوم یک پرواز مسافربری و خانواده‌های ایشان، بلکه به عنوان نماد 365 فقره جنایت مشابه علیه همه مستضعفان جهان.
به باور نیکی ملکی، اقدام ددمنشانه آمریکا در سرنگونی پرواز 655 سناریویی است از پیش طراحی شده در راستای تحقق یک هدف سیاسی.
و اینکه اصولاً ناو جنگی آمریکا به چه علت و با کدام مجوز وارد حریم آب‌های ایران شده بود؟
میهمان دوم برنامه ناوسالار یکم پاسدار رضا رکن الدینی است که در پی حادثه ساقط شدن پرواز 655 هواپیمایی ایران ایر توسط ناو «وینسنس»، در مقام یک بسیجی در عملیات تجسس بقایای ایرباس سرنگون شده شرکت داشته است.
رکن‌الدینی در واکنش به اظهارات فرمانده ناو آمریکایی مبنی بر اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با یک فروند جنگنده اف14 مهاجم، می‌گوید: هواپیمای مسافربری ایرباس از نظر سرعت، حجم، شکل، اندازه، توانایی پرواز و سیگنال‌های ناوبری کاملاً با هواپیمای اف-14 متفاوت استو خدمه ناو آمریکایی «وینسنس» یقیناً از غیرنظامی بودن این شی پرنده اطلاع داشتند.
ناوسالار یکم رکن الدینی در ادامه، ضمن محکوم کردن رفتار مستحسن آمریکایی‌ها در اعطاء مدال شهامت و افتخار به فرمانده ناو آمریکایی «وینسنت»، از واکنش شنیع مقامات آمریکایی پیرو واقعه هدف قرار گرفتن پرواز 655 به عنوان برگ سیاهی دیگر در کارنامه ضد بشری آن کشور یاد می‌کند.