خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 03 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

«کشاورزی حفاظتی» ضرورت زراعت گلستان/حفظ خاک و پایداری در تولید

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 08:06
گرگان- رعایت اصول کشاورزی حفاظتی در کشت، امروز یک ضرورت اجتناب ناپذیر در کشور و گلستان است و برای تولید پایدار چاره ای به جز حفاظت از خاک و آب کشور نداریم.
خاك،كشاورزي،حفاظتي،كشت،كاهش،درصد،اراضي،افزايش،آلي،هكتار،بهبو ...

خلاصه خبر

یکی کشاورز از روستای چهارده از توابع شهرستان کردکوی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: به مدت ۶ سال است که محصولات خود را با اصول «کشاورزی حفاظتی» در مزرعه کشت می‌کنم.
حسینعلی کشیری افزود: طی این مدت که گندم، کلزا، پنبه و ذرت را به روش حفاظتی کشت کرده‌ام از نتیجه آن رضایت کامل دارم.
افزایش عملکرد ۱.۲ تن گندم و ۱.۵ تن سویا در هر هکتار
وی ادامه داد: امسال در اراضی که به روش حفاظتی کشت کردم، عملکرد گندم در هر هکتار به میزان ۱.۲۰۰ کیلوگرم و سویا ۱.۵ تن در هکتار افزایش داشت.
کشاورز گلستانی اضافه کرد: عملکرد سویا در اراضی منطقه بین یک تا سه تن است و علی رغم خشکسالی‌های اخیر در سال گذشته موفق شدم سه تن و ۹۰۰ کیلوگرم در هر هکتار سویا برداشت کنم و امسال هم مزارع من در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
وی گفت: هزینه‌های شخم، دیسک و نیاز به کود و سم در کشت حفاظتی بسیار کمتر است
یک پژوهشگر آب و خاک هم به خبرنگار مهر گفت: روش‌های کشاورزی حفاظتی می‌تواند موجب ایجاد کارایی در مواد اولیه، افزایش درآمد از مزرعه، بهبود شرایط پایدار تولید محصول و موجب حفظ و بازسازی مجدد خاک، تنوع زیستی و منابع زیربنایی طبیعی شود.
وی گفت: کشاورزی حفاظتی بر مبنای فعال‌سازی بیولوژیکی، اصلاح فیزیکی و بهبود خصوصیات شیمیایی خاک استوار بوده و سعی دارد با حفاظت و بهبود همه خصوصیات خاک، کارکرد بسیاری از عملیات مکانیکی وقت‌گیر و پرهزینه را به عهده خاک واگذار کند و در نهایت قسمتی یا تمام شخم مکانیکی را به شخم بیولوژیکی تغییر دهد.
محمدرضا عباسی با بیان اینکه رعایت اصول کشت حفاظتی باعث می‌شود خاک ما جوان شده و تولید پایداری داشته باشیم، گفت: کشاورزی حفاظتی باعث صرفه‌جویی ۴۰ درصدی در مصرف سوخت شده به طوری که آبیاری مزارع در کشت تابستانه و بهاره را حداقل دو نوبت کاهش می‌دهد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان توضیح داد: وقتی دو نوبت آبیاری در مزارع کاهش یابد علاوه بر صرفه‌جویی در آب در مصرف سوخت و نیروی کار هم صرفه‌جویی می‌شود.