خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جولان موذی‌های نروژی در خیابان‌های تهران

مشرق | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 04:41
افزایش تعداد موش‌ها موسوم به «موش‌های نروژی» به معضلی حاد و آزاردهنده، برای شهروندان تبدیل‌شده است. کافی است در خیابان‌های تهران قدمی بزنید تا از پرسه زدن‌های بی‌محابای موش‌ها متعجب شوید.
شهر،شهري،جمعيت،زباله،تهران،پسماند،موش،افزايش،شهرداري،كاهش،نظ ...

خلاصه خبر

تردد ۵۰ تا ۷۰میلیون موش در فاضلاب شهری
پیش‌تر گفته‌شده بود که بین ۵۰ تا ۷۰میلیون موش در فاضلاب شهری تهران تردد می‌کنند.
به گفته او انسداد و از بین بردن کلونی‌ها، بازسازی معابر و زیرساخت‌های معابر می‌تواند پناهگاه و کلونی موش‌ها را از بین ببرد و منجر به مهاجرت و از بین بردن موش‌ها شود.
یکی از دلایل اصلی افزایش جمعیت موش را مخازن همیشه پر زباله می‌دانند، هرچند حسین نظری، معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران معتقد است که افزایش جمعیت موش فقط به دلیل زباله نیست و زیرساخت‌های فرسوده شهر هم در این زمینه تأثیرگذار بوده است.
معاون شهردار تهران با تأکید بر اینکه تمانی سطل‌های زباله سطح شهر بازسازی‌شده است، گفت: این سطل‌ها فرسوده شده و زیر آن‌ها وسیله‌ای برای نگهداری شیرابه‌های تولیدشده از زباله نداشت و آب زباله‌ها به سطح خیابان نشت می‌کرد که تمامی این سطل‌های فرسوده جمع‌آوری بازسازی‌شده‌اند و اکنون شکل مرتبی به خود گرفته است.
ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت پسماند
یکی از مهم‌ترین راه‌های کنترل جمعیت موش‌ها، کاهش حجم غذای آنان است، موش‌های شهری عموماً از زباله‌ها تغذیه می‌کنند و مدیریت پسماند ازجمله راه‌های کاهش جمعیت آنان است، متأسفانه دیده می‌شود که برخی کاسبان پسماند خود را در جوی‌های شهری و کانال‌های آب رها می‌کنند یا برخی از خانه‌ها لوله‌کشی فاضلاب خود را به سمت جوی‌های شهری هدایت کرده‌اند.
علاوه بر وظیفه مقامات مسئول در زمینه مکانیزه کردن مدیریت پسماند، مردم نیز کاهش میزان زباله تولیدی خود و عدم رها کردن زباله و فاضلاب خود در محیط شهر نقش مهمی دارند.