خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

گفتگو با جواد لاریجانی: احتمال استفاده تاکتیکی روسیه از سلاح هسته ای در جنگ اوکراین وجود دارد- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم

تسنیم | سیاسی، بین‌الملل | چهارشنبه، 30 شهریور 1401 - 21:13
محمدجواد لاریجانی معتقد است که تحت شرایطی احتمال استفاده تاکتیکی روسیه از سلاح هسته ای در جنگش با ناتو در جغرافیای اوکراین وجود دارد.
روسيه،جنگ،لاريجاني،تاكتيكي،اوكراين،ناتو،سلاح،غرب،اتفاق،شكست، ...

خلاصه خبر

محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و تحلیل‌گر مطرح مسائل بین‌الملل در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با خبرنگار تسنیم گفت که معتقد است جنگی که میان روسیه و اوکراین در حال حاضر در جریان است، در واقع جنگ روسیه با ناتو در جغرافیای اوکراین است.
او به نقش مهم آمریکا در کشاندن این کشورها به جنگ اشاره و گفت که آمریکا این توفیق را داشته که اروپا را به جنگ با روسیه بکشاند و هزینه چنین جنگی را از جیب اروپایی‌ها پرداخت کند.
این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل ادامه داد: نکته مهم این است که ناتو نمی‌خواهد بگذارد این جنگ تمام شود.
جاهایی که مسائل اگزیستنشیال(وجودی) می‌شوند؛ خب، این اگزیستنشیال شدن شرایط خیلی چیز پیچیده‌ای نیست؛ اگر بنا باشد ناتو با همه توان بیاید و علیه روسیه وارد عمل شود، و ضربات بدی به روسیه وارد کند خیلی اگزیستنشیال است.
چه آنکه پیشتر هم این تحلیل وجود داشت که یکی از سیاست‌های اصلی آمریکا این بود که غرب را از روسیه بترساند و مجدداً اروپا را کاملاً به دامان خود بکشد.
و در پی جنگ روسیه با اوکراین تقریباً چنین موضوعی اتفاق افتاد به نحوی که برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان که قراردادهای بزرگی با روسیه داشتند، مثل نورداستریم، را لغو کردند.
کشورهای عضو ناتو هیچکدام دوست ندارند به مرحله‌ای برسند که روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کند لذا این خودش بازدارنده است.
اینها مقاصد استراتژیک ناتو است.
خبرنگار تسنیم پرسید آیا در صورت احساس شکست روسیه بهترین انتخاب این نیست که به همان وضعیت ماقبل آغاز جنگ بازگردد؟