خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 04 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تفاهمنامه‌ بهره‌برداری از منابع آب در اردبیل به امضا رسید

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 30 شهریور 1401 - 18:00
اردبیل- به همت سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای تفاهمنامه اجرایی با رویکرد تهیه و تدوین شیوه‌نامه بهره‌برداری از آب در اردبیل به امضای طرفین رسید.
آب،اردبيل،آبياري،كشت،دشت،حوزه،مكعب،هكتار،منابع،حيدري،كشاورزا ...

خلاصه خبر

وی تصریح کرد: در حالی که ظرفیت این شبکه ۷۰ هزار هکتار و توان آبیاری آن ۳۰ متر مکعب در ثانیه است اما در سطح بسیار پایین کشت و زرع و آبیاری را شاهد بودیم که نشان می‌دهد منابع آب محدود است و اگر درست مدیریت نکنیم، نه تنها در حوزه آب بلکه در بخش خاک نیز دچار خسران خواهیم شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل به پایین آمدن تراز آبخوان دشت اردبیل اشاره کرد و افزود: در حالی که دشت اردبیل سه میلیارد متر مکعب منابع آب داشت، برداشت سالانه ۲۰ میلیون متر مکعب بالاتر از حد آن وضعیت خطرناکی را در دشت اردبیل به وجود آورده به گونه‌ای که هم اکنون ۱۳ متر آبخوان دشت اردبیل پایین آمده و ما در این دشت با ۷۸۰ میلیون متر مکعب کسری آب روبه‌رو هستیم.
حیدری در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: شایسته است به جای کشت سیب‌زمینی، کشاورزان دشت اردبیل به کشت گندم و حبوبات روی آورند تا ما بتوانیم این شرایط سخت را پشت سر گذاشته و در سال‌های پیش رو در حوزه آب و خاک با تنگناهای بیشتری روبه‌رو نشویم.