خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 29 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکسن بود، همت تأمین نه!/ دولت سیزدهم چگونه در واکسیناسیون تحول ایجاد کرد؟

فارس | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 16 مرداد 1401 - 02:33
درحالی که تا پایان دولت دوازدهم (۱۵ مردادماه سال ۱۴۰۰) واردات واکسن کرونا به 18 میلیون دُز می‌رسید، این میزان در مدت زمانی کوتاهی در دولت جدید به بیش از 160 میلیون دز رسیده و از طرفی بخشی از نیاز توسط تولیدکننده های داخلی تامین شده است.
واكسن،كرونا،دولت،كشور،دُز،دز،بهداشت،تامين،تزريق،توليد،دوز،داخ ...

خلاصه خبر

چند روز قبل نیز حسن روحانی رئیس جمهور سابق با بیان اینکه در آن دوران ما تصمیم گرفتیم برای خرید ۲۰۰ میلیون دوز واکسن خارجی قرارداد ببندیم اظهار داشت: خیلی‌ها مخالف بودند و می‌گفتند ما در داخل واکسن تولید می‌کنیم و به زودی ۵۰ میلیون دوز تحویل می‌دهیم.
وی گفت: ۶۰ میلیون دوز واکسن از روسیه خریدیم که چند میلیون دوز بیشتر به ما ندادند.
۵۰ میلیون دوز واکسن از تولیدکنندگان داخلی خریدیم که در دوره ما چند میلیون دوز بیشتر نتوانستند تحویل دهند.
شرایط به گونه‌ای شد که حداقل حدود ۱۱۰ میلیون دوز واکسن، علاوه بر واکسن داخلی خریداری کردیم.
*اولویت وزارت بهداشت؛ واکسیناسیون عمومی
با نشستن عین‌اللهی بر مسند وزارت بهداشت وی اولویت برنامه‌ کاری‌اش را تامین سریع واکسن عنوان کرد و وعده افزایش سرعت واکسیناسیون را داد.
وعده‌ای که رئیس جمهور جدید شخصا پیگیر آن شد و به گفته مسوولان سازمان غذا و دارو آیت‌الله رئیسی شخصا با کشورهای تولیدکننده واکسن گفت‌وگو کرد و وعده تامین واکسن را پیگیری کرد.
روند ورود محموله‌های پنج میلیونی واکسن به کشور آغاز شد و آمار تزریق روزانه واکسن از یک میلیون دُز فراتر رفت و برای شبانه‌روزی شدن مراکز تزریق، برنامه‌ریزی شد.
درحالی که تا پایان دولت دوازدهم وادرات واکسن تا تاریخ ۱۵ مردادماه سال ۱۴۰۰ به ۱۸ میلیون دُز می‌رسید میزان واردات واکسن کرونا در مدت زمانی کوتاهی در دولت جدید به بیش از ۱۶۰ میلیون دز رسید و دولت جدید توانست بیش از ۱۴۳ میلیون دُز واکسن وارد کند.
تاکنون نیز ۱۵۱ میلیون دُز واکسن به طور کلی نیز تزریق شده است.
دولت سیزدهم توانست با تزریق ۱۵۰ میلیون دُز واکسن کرونا در بین دولتهای پیشرو در تزریق واکسن کرونا قرار گیرد.
این اتفاق درحالی رخ داد که در دولت قبل تنها ۱۲ میلیون و ۵۸۹ هزار دُز معادل ۲۰ درصد جمعیت هدف دز اول واکسن را دریافت کرده بودند و میزان تزریق دز دوم واکسن نیز به ۳ میلیون و ۷۲ هزار دُز معادل ۵ درصد جمعیت هدف رسیده بود اما امروز بیش از ۸۵ درصد جمعیت هدف کشور واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.