خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 29 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هیئت رنگی رنگی؛ کوچولوهای عزادار، میزبان خودشان می‌شوند

فارس | استان‌ها | یکشنبه، 16 مرداد 1401 - 02:32
ساعتی تا شروع مراسم مانده؛ هوای پنجاه و پنج درجه‌ی اهواز همه را کلافه کرده، مردها و زن‌ها شر شر عرق می‌ریزند و لباس‌هایشان خیس است؛ جمعیت کم کم می‌رسند اما، این‌ها که همه بچه‌اند! حاج کمال لبخندی می‌زند و به سمتشان می‌دود، آن‌ها دنبال صندلی‌های رنگی‌شان می‌گردند.<br/><br/>
حاج،كمال،صندلي،رنگي،عرق،هيئت،شر،توي،اونا،عزا،خيس،پلاستيكي،آق ...

خلاصه خبر

حاج کمال دستی به سرش می‌کشد: «جانم بابا؟
جوان‌ترها در حال آماده کردن سیستم صوتی‌اند، حاج کمال عرق پیشانی‌اش را با شال دور گردنش می‌گیرد: «عزاداری تو اهواز اونم با این آب و هوای نچسبی که ما داریم قطعا اجرش دو برابره اما حضور بچه‌ها همیشه یه لطف دیگه‌ست، «حسین» گفتن ما آدم بزرگا با «حسین» گفتن بچه‌ها خیلی توفیر داره، اونا پاکن، هر کجا که باشن فرشته‌ها رو همراه قدم‌های کوچولوشون میارن.
چشم‌هایم از تعجب گرد شد: «بچه‌ها رو صاحب عزا کنید؟!» به پسر بچه‌ای که صندلی‌اش را کشان کشان می‌آورد کمک داد و بعد دوباره برگشت: «می‌بینی چطور توی هیئت می‌چرخن و کسی جرأت نمیکنه بالای چشمتون ابروِ بهشون بگه؟
من امسال پونصدتا صندلی پلاستیکی خریدم اما نه فقط برای بزرگترا، بخش زیادیشون صندلیای پلاستیکی کوچولوی سبز و صورتی و زرد و آبی برای بچه‌ها بود تا خودشون انتخاب کنن کجا بشینن و جایگاه داشته باشن.
فکر نکنی هم بزرگن، همه‌شون زیر شیش سالن اما زودتر از پدر و مادرشون میان و صندلیاشونو میگیرن و میشنن؛ امسال دیگه اجازه ندادم کسی به بچه‌ها امر و نهی کنه، نزاشتم کسی اونا رو از هیئت برونه چون اونا رو هم صاحب عزا معرفی کردم؛ الآن حتی پدر و مادرا هم به چشم احترام به بچه‌هاشون که صندلی به دست توی هیئت آقا می‌گردن نگاه میکنن.
پسرا صندلی آبی و دخترا صندلی صورتی؛ می‌بینی؟