خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 25 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

توضیحات رئیس سازمان مدیریت بحران درباره وضعیت سازه متروپل/ به جای 370 ستون تنها 270 ستون زده شده- اخبار مرکزی - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | شنبه، 15 مرداد 1401 - 21:13
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در متروپل بسیاری از آهن ها به درستی جوش نخورده بودند و باید 370 ستون زده می شد که 270 ستون شد و سیمان و تجهیزات ساختمان پودر می شد.
مديريت،كشور،بحران،توجه،سيل،نامي،رئيس،سازمان،استان،پديده،ظرفي ...

خلاصه خبر

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: با وقوع سیل خاک را از دست می‌دهیم زیرا برای تامین یک تن خاک حدود 800 سال زمان نیاز دارد و حرکت آب سبب می‌شود که خاک را با خود به داخل سدها ببرد به همین سبب ظرفیت سد را از دست می‌دهیم، 146 هزار کیلومتر رودخانه در داخل داریم که حدود 4 هزار و 600 کیلومتر از مراکز شهرها و روستاها می‌گذرد و باید ساحل‌سازی مورد توجه باشد.
نامی افزود: اگر سیل همانند سال 98 دوباره تکرار شود خسارتی سنگین‌تر شاهد می‌شویم، بنابراین در حوزه پیشگیری باید آبخیزداری، آبخوان‌داری، چاه برای انتقال آب بیشتر و سایر موارد مورد توجه باشد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: از 41 پدیده طبیعی حدود 16 پدیده در کشور اتفاق می‌افتد که مهمترین آن سیل، زلزله، آتش‌سوزی، فرونشت، ملخ، طوفان، توده‌های حرارتی و سایر موارد است و بر اساس بررسی‌ها در 220 سال گذشته 8 زلزله بالای 7 ریشتر داشتیم که نشان می‌دهد باید در سازه‌ها و ساختمان‌ها از مصالحی استفاده کرد که تا 8 ریشتر مقاومت کند که در این صورت زلزله بلا نیست بلکه پدیده است.
رسوبات موجود در قنوات باید هر چه زودتر خارج شوند
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: رسوبات موجود در قنوات باید هر چه زودتر خارج شوند زیرا هر چه بیشتر بمانند امکان دارد سقف قنات ریزش کند و با توجه به اینکه استان با قطع برق، آب و گاز مواجه نیست باید کارها با سرعت پیش رود البته در استان خیلی از کارها جلو است بنابراین باید مشکل قنوات تا مدت سه روز برطرف شود و از ظرفیت هلال احمر نیز استفاده کرد.
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روستاها ساخت وسازهای بسیاری توسط بنیاد مسکن، بنیاد برکت، مستضعفان و غیره انجام شد که اگر سازندگی نبود شاهد تلفات بیشتری در حوادث از جمله زلزله بودیم بنابراین باید نوسازی و ساخت و سازهای مقاوم مورد توجه باشد و در ساخت و سازهای فعلی مصالح تست شوند و مهندسان هم باید وظایف خود را به درستی انجام دهند زیرا مسئولیت دارند تا ساختمان کیفی و مقاوم بسازند و در واقع با جان انسان‌ها سروکار دارند.