خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 29 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پشت پرده عیاشی‌های بن‌سلمان از نوجوانی تا امروز +عکس و فیلم

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 15 مرداد 1401 - 18:59
نشریه «اکونومیست» در گزارشی مفصل و مشروح از محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی می‌نویسد: او کسی است که در کودکی او را «پادو» می‌دانستند و گاهی «صدام کوچولو» صدایش می‌زدند.
پشت پرده عیاشی‌های بن‌سلمان از نوجوانی تا امروز +عکس و فیلم

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، نشریه «اکونومیست» گزارش مشروحی درباره «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد عربستان سعودی با عنوان « مستبدی در صحرا» منتشر کرده که در آن می‌گوید: بن سلمان از نسل هزارهٔ دوم است، با شخصیتی متزلزل و بی‌ثبات و قدرتی مطلق در عربستان سعودی، اما در آینده او می‌خواهد چه کند؟
«نیکولاس بلام»، نویسنده و تهیه‌کننده گزارش می‌گوید: «هیچ‌کس دوست نداشت، با محمد بن سلمان بازی کند، او به همراه ۱۵ هزار فرد دیگر، یکی از اعضای خاندان حاکم سعودی در عربستان بود.
وسط عکس، پسر عموی شاهزاده محمد، «الولید بن طلال» میلیاردر دیده می‌شود که «وارن بافت سعودی» لقب گرفته است؛ اما شاهزاده محمد، قدبلند و چهار شانه، آن دورها در انتهای عکس دیده می‌شود.
اگر به سرعت حرکت کنیم و به امروز برسیم، محمد بن سلمان به مرکز نگاه‌ها و توجه‌ها و بزرگ‌ترین تصمیم‌گیرنده در عربستان سعودی تبدیل‌شده که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان است.
اگرچه عربستان سعودی، پادشاهی مطلق است، اما ملک سلمان ۸۶ ساله به‌ندرت در انظار دیده می‌شود زیرا او اسماً پادشاه این کشور است و سال‌هاست که برای همه روشن و مبرهن شده که محمد بن سلمان «در عمل» کنترل کشور را در دست دارد.
یک مقام اطلاعاتی عربستان به نویسنده گفته است که «ملک‌سلمان پادشاه محسوب نمی‌شود».
۷۰ درصد جمعیت عربستان زیر ۳۰ سال سن دارند.
تنها نشانه تغییر و تحول در عربستان، زن در زندگی اجتماعی است که تاکنون یا اصلاً در جامعه حضور نداشته یا اگر هم حضور داشته، چشمان شوهرش یا پدرش او را زیر نظر داشتند.
بلام توضیح می‌دهد که غرب، فریب وعده‌ها و وابستگی‌اش به نفت عربستان را خورد و تعرض‌های محمد بن سلمان را نادیده گرفت.
در آن زمان همه، حتی رهبرانی که بیشترین حمایت را از عربستان داشتند، از این کشور فاصله گرفتند.
این نشریه خاطرنشان می‌کند که «بازگشت امروز عربستان به جامعهٔ بین المللی، مرهون ولادیمیر پوتین است که روی به این شاهزاده سعودی آورده است.
بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق انگلیس، ظرف چند هفته از بحران، سوار هواپیما شد و به عربستان آمد.
حتی منتقدان در عربستان به پیروزی محمد بن سلمان اذعان کردند.
یک ستون‌نویس در جده گفت که «محمد بن سلمان باعث شد، بایدن ضعیف به نظر برسد»، «بن سلمان در برابر یک ابرقدرت ایستاد و در برابر جهان پیروز شد».
در عربستان، حرف، حرف اوست و حرف‌هایش به شخصیت و روحیه‌اش بستگی دارد؛ این امید وجود دارد که محمد بن سلمان پس از تثبیت موقعیت خود، از انتقام و عدم انعطافی که منجر به جنایت قتل خاشقجی شد، دست بردارد.
آن‌ها «صدام» رئیس جمهوری سابق عراق را به یاد می‌آورند که به مردی بی‌پروا و خطرناک تبدیل شد.
هنگامی که آل سعود در دهه ۱۹۲۰ به جزیره‌العرب حمله کردند، با وهابی‌ها، پیروان یک فرقه مذهبی تندرو و افراط‌گرا متحد و هم‌پیمان شدند.
او پاسخ‌های دقیقی دربارهٔ نحوه و زمان اصلاحات ارائه می‌داد.» با اینکه او در آن زمان هنوز ولی‌عهد نبود، اما از عربستان سعودی به عنوان «وطن من» یاد کرد.
در این گزارش آمده است: زمانی که محمد بن سلمان وارد عرصه اجتماعی عربستان شد، می‌گفتند، او نیز مانند پدرش یک مذهبی تندرو است که در میان شاهزادگان آل سعود یک ویژگی نادر محسوب می‌شود، اما این دیدگاه به سرعت تغییر کرد.
در این گزارش آمده است: این اقدامات منعکس‌کننده به سخره گرفته‌شدن هنجارهای اجتماعی و ارزش‌های بسیاری از سوی جوانان هم‌سن محمد بن سلمان در عربستان است، اما با وجود این انقلاب اجتماعی، شاهزاده بیش از وهابی‌ها بیم آن دارد که شهروندان عربستانی به وضعیت خود فکر کنند.
در تحقیقات سازمان ملل متحد، دلایل قانع‌کننده‌ای وجود داشت که نشان می‌دهد، «سعود القحطانی» در روند شکنجه فعالان زن عربستانی مشارکت داشته است.