خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 21 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انرژی هسته‌ای و اندیشه‌های قجری

فارس | سیاسی | شنبه، 15 مرداد 1401 - 16:50
فعالیت هسته‌ای ایران از زمان پهلوی دوم و از سال 1354 با عقد قرارداد میان شاه و شرکت زیمنس آلمان به پیشنهاد آمریکایی‌ها برای ساخت 20 نیروگاه اتمی و تأمین 20 هزار مگاوات آغاز شد.
انرژي،اتمي،تأمين،توليد،نيروگاه،برق،ايران،خورشيدي،اورانيوم،جه ...

خلاصه خبر

انرژی هسته‌ای ـ Nuclear Energy به معنای فرایندهای هسته‌ای حرارت‌زا در ایجاد گرما و الکتریسیته است که از شکافت هسته‌ای، پرتوزایی و همجوشی عناصر آکتینید جدول تناوبی حاصل می‌شود.
بعد طی فرایندی آن را تبدیل به گاز uf6 می‌کنند و با تزریق به میله‌های سوختی در سانتریفیوژها با سرعت فوق‌العاده 4 هزار دور در ثانیه می‌چرخانند تا ایزوتوپ قابل شکافت آن جدا شود.
شکافتن هسته اتم با یورش نوترونی در برخی عناصر مانند اورانیوم می‌تواند مقدار انرژی آزاد کند که برابر سوزاندن صدها تن زغال‌سنگ، نفت و گاز است، به عبارتی هر 1 کیلوگرم اورانیوم غنی شده برابر 2 میلیون لیتر نفت انرژی تولید می‌کند، بدون آنکه به تکثیر گازهای گلخانه‌ای بیانجامد.
البته زباله‌های هسته‌ای که به‌ازای مصرف هر یک کیلوگرم اورانیوم، 20 گرم است باید به روش‌هایی خاص خنثی‌سازی و دفن شوند، اما آسیبی بیش از معادن زغال‌سنگ برای طبیعت ندارند و پس از 40 سال تا 99% از تشعشعات عمده زباله‌های آن کم می‌شود.
یک نیروگاه 1000 مگاواتی هسته‌ای سالانه 25 تن زباله با تشعشعات بالا تولید می‌کند که باید برای 15 سال در منطقه‌ای امن دفن شوند اما در قیاس با یک نیروگاه تولید برق زغال‌سنگ که حدود 350000 تن زباله سخت با فلزات سنگین و تشعشع‎زا تولید می‌کند منطقی است و میزان کشته‌های سالیانه کارگران معادن، ده‌ها برابر فجایعی مثل چرنوبیل است.
امروز اروپایی‌ها به‎طور میانگین 30% از الکتریسیته کشورهای خود، آمریکا تا%20 و فرانسه 80% از برق مردمشان را از نیروگاه‌های اتمی تأمین می‌کنند.
فلذا در حال حاضر موتور محرک صدها کشتی، زیردریایی، فضاپیما و کارخانه ذوب‌آهن و آب‌شیرین‌کن با احتراق هسته‌ای کار می‌کند.
با وجود تحریم‌ها امروز 700 تا 1000 مگاوات از برق کشور با نیروگاه بوشهر تأمین می‌شود که 1% از نیاز کنونی برق را شامل می‌گردد.
ضرورت صنایع هسته‌ای در «حفظ منابع تجدیدناپذیر، تضمین تأمین سوخت وسایل نقلیه، پیشران کشتی‌ها، زیردریایی‌ها، ناوشکن‌ها، یخ‌شکن‌ها، سفینه‌ها، انرژی موردنیاز برای تولید برق در صنایع گوناگون، معابر، اماکن عمومی و مصارف خانگی» است.
کاربردهای صنایع هسته‌ای در مواردی چون: «تشخیص بیماری‌ها و درمان سرطان‌ها با پرتودرمانی و رادیو داروها و استریلیزاسیون در پزشکی؛ شناسایی منابع نفتی ـ گازی و عناصر نایاب معادن، افزایش مقاومت مصالح و ارتقای کیفیت حسگرها و بهبود عملکرد صنایع حساس و هایتک؛ بهبود تولیدات و افزایش چند برابری مدت‌زمان نگهداری مواد غذایی، نابودی مؤثر آفات، رشد بهره‌وری، سطح بهداشت و مدت‌زمان بقا در محصولات کشاورزی و دامپروری؛ هدایت منابع زیرسطحی، تشخیص و رفع آلودگی آبی ـ خاکی، شیرین‌سازی آب دریاها و کنترل نشت و ایمنی سدها در آبخیزداری» برخی از مزایای آن‌اند.
فلذا جز تأمین برق محدود در حوزه‌ای مشخص برای بازه‌ای خاص کارایی ندارد.