خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 21 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سقوط یک پله ای بانک های فارس در ارائه تسهیلات/ استاندار برای بار دوم با بانک های خصوصی اتمام حجت کرد- اخبار فارس - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | شنبه، 15 مرداد 1401 - 14:31
سقوط یک پله ای بانک های استان فارس در ارائه تسهیلات نسبت به سپرده های موجود و عملکرد ضعیف بانک های خصوصی موجب شد استاندار فارس بار دیگر با این بانک ها اتمام حجت کند.
استان،فارس،تسهيلات،بانكي،خصوصي،منابع،ريال،ارائه،ميزان،درصد،م ...

خلاصه خبر

استان فارس با وجود اینکه به لحاظ اقتصادی ظرفیت‌های زیادی دارد اما همیشه در این زمینه عقب مانده و این استان تا اردیبهشت ماه در سپرده و تسهیلات پس از استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه چهارم قرار گرفته بود اما براساس آمار در خردادماه با یک پله تنزل پس از استان مازندران در رتبه پنجم قرار گرفته است.
به گفته وی نسبت مصارف به منابع بخش زیادی از بانک‌های خصوصی در استان پایین است و این موضوع به عنوان یکی از اقدامات کلان در استان فارس به صورت جدی پیگیری می‌شود تا مشکل برطرف شود.
استاندار فارس معتقد است که این استان فارس از نظر نسبت منابع و مصارف بانکی در وضعیت مناسبی قرار ندارد که البته وضعیت نسبت به قبل به ویژه برای بانک‌های دولتی بهتر شده است اما عملکرد بانک‌های خصوصی موجب شده‌اند استان فارس نتواند در این حوزه جایگاه برتر را داشته باشد.
خروج منابع بانکی از استان یکی از مسائل مهمی است که خود را در قالب افزایش سپرده‌ها و تسهیلات استان تهران بیشتر نشان می‌دهد و بانک مرکزی نیز بر آن صحه می‌گذارد که عزیزی در این باره نیز گفته است؛ هیچ مدیر کارخانه‌ای حق ندارد منابع بانکی خود را به استان‌های دیگر ببرد چراکه از امکانات این استان استفاده می‌کنند.
وی نسبت بین سپرده و تسهیلات را در بانک‌های خصوصی استان مناسب نمی‌داند و معتقد است که این بانک‌ها منابع بانکی خود را از استان خارج می‌کنند، در حالی که نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها 20 درصد است و باید 80 درصد منابع خود را به صورت تسهیلات پرداخت کنند اما نسبت مصارف به منابع بانک‌های دولتی استان بالای 80 درصد است.