خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 21 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تسهیلات ویژه برای رتبه های برتر کنکور

مهر | دین و اندیشه | شنبه، 15 مرداد 1401 - 14:24
معاون آموزشی دانشگاه تهران تسهیلات ویژه این دانشگاه برای رتبه های برتر کنکور را تشریح کرد.
دانشگاه،رشته،تهران،دانشجويان،دوره،كارشناسي،رتبه،تحصيل،دانشجو ...

خلاصه خبر

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: روز سه شنبه ۱۸ مردادماه مراسمی در دانشگاه‌ تهران به عنوان روز باز برگزار می‌شود که رشته های مختلف تحصیلی مخصوص رشته های پرطرفدار معرفی می شوند البته نه به قصد تبلیغ بلکه با هدف معرفی رشته ها که با کیفیت بهتری انتخاب رشته داوطلبان صورت بگیرد.
کمره ای با اشاره به تسهیلات ویژه برای تحصیل همزمان در دوره رشته گفت: این تسهیلات مربوط به آیین نامه وزارت علوم است و کسانی می توانند از این شرایط ویژه استفاده کنند که جزو ۱۰ درصد برتر رشته خودشان باشند.
واحدهای عمومی در دو رشته در سال اول مشترک است و لازم نیست در رشته دوم آن واحدها را پاس کند.
اگر دانشجویی که دو رشته درس می خواند، در پایان رشته اصلی خودش هنوز رشته دوم را تمام نکرده باشد و اگر در آزمون ارشد شرکت کند و قبول شود، این دانشجو می تواند در دو نیمسال اول ارشد، رشته دوم کارشناسی را ادامه دهد.
نکته قابل توجه اینکه معدل دانشجو در هر نیمسال نباید از ۱۴ پایین تر بیاید.
کمره ای افزود: تسهیل دیگری که پیش بینی شده و صرفا مخصوص دانشگاه تهران است، بحث «دوره کهاد» است که بر این اساس دانشجویان علاوه بر تحصیل در رشته اصلی خود در یک زمینه دیگر یک تخصص نسبی پیدا می کنند که برای موفقیت در رشته اصلی او لازم است؛ مثل فردی که رشته علوم و مهندسی تحصیل می کند و می خواهد واحدهایی در رشته اقتصاد یا مدیریت بگذراند که در واقع به دانش مهندسی او کمک می کند.
معاون دانشگاه تهران ضمن بیان اینکه دوره کهاد ۱۸ تا ۲۴ واحد را شامل می شود که دانشجو باید علاوه بر واحد های کارشناسی خود بگذراند، تصریح کرد: واحدهای گذرانده شده در کهاد در کارنامه ثبت می شود اما در معدل دانشجو تاثیری ندارد؛ برای گذراندن این دوره معدل دانشجو باید بیشتر از ۱۴ باشد و اصلاً مشروطی نداشته باشد.
دانشجو برای گذراندن این دوره باید شهریه متغیر را پرداخت کند اما در صورتی که معدل او بالای ۱۷ باشد از پرداخت شهریه معاف است.