خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

حواشی افتتاح واحد جدید نیروگاه چابهار/ از اعلام طلب 1000 میلیارد تومانی بنیاد تا ورود صندوق توسعه ملی به نیروگاه‌داری- اخبار نفت و انرژی - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 03 تیر 1401 - 12:30
در حاشیه افتتاح واحد جدید 160 مگاواتی نیروگاه چابهار، عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی از تصمیم برای ورود این صندوق به سهام‌داری پروژه‌های اقتصادی و رئیس بنیاد مستضعفان از آمادگی بنیاد برای توسعه بخش نیروگاهی خبر داد.
نيروگاه،برق،چابهار،صندوق،واحد،توسعه،مگاوات،بنياد،ملي،نيروگاه ...

خلاصه خبر

با حضور سیدپرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار به مدار بهره‌برداری وارد شد و با بهره‌برداری از این واحد، 160 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور در جنوب شرقی ایران افزوده شد.
نیروگاه چابهار در زمینی به مساحت 100 هکتار در پانزده کیلومتری جاده ایرانشهر – چابهار واقع شده که ظرفیت این نیروگاه در حالت سیکل ساده گازی به میزان 415 مگاوات، شامل دو واحد گازی V94.2 به مجموع 315 مگاوات و 4 واحد گازی تیپ GE-F5 به ظرفیت 100 مگاوات ( هر یک به ظرفیت نامی 25 مگاوات ) است که از طریق پست 230 کیلوولت مربوطه که شامل 2 فیدر ورودی و 8 فیدر خروجی به طرف ایرانشهر و چابهار بوده، انرژی تولیدی را به شبکه سراسری برق در این دو شهر و همچنین روستاهای اطراف انتقال می‌دهد.
با بهره‌برداری از واحد بخار این نیروگاه، ظرفیت تولید برق آن به 575 مگاوات رسیده که این ظرفیت، کمک موثری به پایداری شبکه برق کشور در منطقه جنوب شرق خواهد کرد.
* نقش موثر واحد 160 مگاواتی بخار نیروگاه چابهار در جلوگیری از بروز خاموشی‌ها و افزایش پایداری شبکه برق کشور
میرمحمد صادقی تصریح کرد: نیروگاه هایی که از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده‌اند 7200 مگاوات در مجموع به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌کنند، اما متأسفانه سیکل بازگشت منابع دچار مشکل شده است.
* افزایش ظرفیت تولید برق همراه با محرومیت‌زدایی
فتاح با بیان اینکه "راندمان این نیروگاه از 35 درصد به 51 درصد افزایش یافته"، گفت: مصرف برق چابهار 400 مگاوات است و با وجود این نیروگاه تمامی این نیاز به‌طور پایدار تأمین می‌شود و از نظر نیاز برق خانگی، صنعتی و کشاورزی در این منطفه، محدودیتی نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: هر مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق، از بروز خاموشی در نقطه‌ای از کشور و یا افت تولید یک صنعت جلوگیری می‌کند که بهره‌برداری از واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار در ابتدای تابستان، می‌تواند کمک موثری برای تأمین پایدار برق باشد.
* طلب 1000 میلیارد تومانی بنیاد از وزارت نیرو و ضرورت اصلاح اقتصاد برق
فتاح یکی از مشکلات توسعه صنعت نیروگاهی را بحث اقتصاد برق دانست و گفت: باید در قیمت برق و نحوه پول دادن وزارت نیرو اصلاحاتی صورت گیرد، چرا که امروز دخل و خرج صنعت برق تراز نیست و برای اصلاح این رویه باید همه کمک کنیم.
فتاح با اشاره به افزایش تقاضای مصرف برق به بیش از 60 هزار مگاوات در روزهای اخیر گفت: نیروگاه‌های بنیاد 3400 مگاوات از این نیاز را تأمین کرده‌اند و در حالی که مصرف خود بنیاد با همه کارخانجات آن به 700 مگاوات نمی‌رسد؛ یعنی ما 2700 مگاوات بیش از نیاز مصرف خودمان به شبکه تزریق کرده‌ایم؛ در چنین شرایطی که ما خودمان تولیدکننده برق هستیم، نباید مشمول محدودیت شویم و باید بتوانیم از برق تولیدی خودمان، برق کارخانجات فولاد، سیمان و ...
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به قول چندین باره و چندین ساله گازرسانی به نیروگاه چابهار گفت: یک لیتر گازوئیل و یک مترمکعب گاز طبیعی، به یک میزان برق تولید می‌کنند؛ اما میزان آلایندگی و قیمت گازوئیل و گاز با هم قابل مقایسه نیست.
* تجهیز روستاهای اطراف نیروگاه چابهار به 300 ترانس توزیع برای بهره‌مندی از برق پایدار