خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

"ایران" 6 ماه دیگر شانس تلاش برای جفت‌گیری مجدد را دارد- اخبار محیط زیست - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | جمعه، 03 تیر 1401 - 12:12
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست گفت: بعد از این زایمان توصیه می‌شود که تا 5,6 ماه یوزپلنگ جفت‌گیری نداشته باشد و حتی اگر آمادگی برای جفت‌گیری در یوز وجود داشته, باید صبر کنیم تا دوره زادآوری آن به طور کامل طی شود.
سازمان،يوز،زيست،بودجه،محيط،برنامه،احياي،يوزپلنگ،طبيعت،تأمين، ...

خلاصه خبر

حسن اکبری؛ معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست درباره آخرین طرحهای این سازمان برای احیای جمعیت یوزپلنگ ایرانی اظهار کرد: برنامه‌های حفاظت از یوزپلنگ از گذشته در سازمان وجود داشته اما مجدداً برنامه‌ عملی را با مشورت متخصصین و در نظر گرفتن برنامه‌های گذشته و تجاربی که به دست آمده, تعریف کرده‌ایم که در این برنامه اقدامات و فعالیت‌های عملی برای احیای جمعیت یوز از جمله تأمین تجهیزات حفاظتی, تقویت محیط‌بانان و همیاران آن‌ها, ایمن‌سازی جاده‌ها, پایش و ...
من بارها تأکید کرده‌ام که نباید انتظار داشته باشیم که اگر یوزی در شرایط اسارت تکثیر شد, توانایی زیست در طبیعت را داشته باشد و بتواند جمعیت یوزهای موجود در طبیعت ما را تقویت کند.
یک از دلایلی که یوزپلنگ در طبیعت ما به این آمار رسیده است, این است که زمانی که یوز پای خود را از مناطق حفاظت‌شده بیرون می‌گذارد با تعارضاتی رو به رو می‌شود که از نظر تکاملی راهکاری برای آن‌ها ندارد.
اکبری عدم تأمین بودجه برای احیای جمعیت یوز و سایر گونه‌های در حال انقراض حیات وحش کشور را نوعی خیانت دانست و بیان کرد: این بودجه برای حفظ گونه‌‌های متنوع کشور ما کافی نیست و اگر ما بخواهیم از مقدار بودجه تأمین شده بخش اضافه تری را برای احیای یوز اختصاص دهیم, حفاظت از سایر گونه‌ها در سراسر کشور با مشکل رو به رو خواهد شد.