خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ختم به خیر ۴۰ درصد پرونده‌های شورای حل اختلاف در سال گذشته

مهر | اجتماعی و حوادث | جمعه، 03 تیر 1401 - 11:23
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف گفت: میزان پرونده‌های رسیدگی شده در شوراهای حل اختلاف طی سال گذشته ۴ میلیون و ۶۶۰ هزار و خرده‌ای مورد بوده است که از این تعداد، حدود ۴۰ درصد به سازش ختم شده است.
اختلاف،توسعه،مركز،زمان،رسيدگي،سازش،صادقي،داوري،قضائيه،قوه،رئ ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری درباره تغییر نام شورای حل اختلاف به مرکز توسعه حل اختلاف، اظهار داشت: مرکز توسعه حل اختلاف به دنبال تدوین سند تحول قضائی به این نام نامیده شد، قبل از این، به اسم مرکز امور شوراهای حل اختلاف بود که این اسم مربوط به ستاد است اما نام شوراهای حل اختلاف همچنان به قوت خود باقی است یعنی در مراکز شوراهای حل اختلاف وقتی که مراجعه صورت می‌گیرد مردم به شوراهای حل اختلاف مراجعه می‌کنند بنابراین نام شوراها سر جای خود باقی است اما مرکزی که این جا را مدیریت می‌کند توسعه یافته است.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه درباره مدت زمان روند رسیدگی به پرونده‌های شورای حل اختلاف نیز اظهار داشت: سیاست ما این است که اگر زمینه سازش وجود داشته باشد تا بین مردم سازشی برقرار کنیم فرصت را از دست ندهیم.
وی در رابطه با مساله مالک و مستأجر و موضوع منع صدور حکم تخلیه در ایام کرونا نیز بیان داشت: مساله کرونا سبب شد که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیماتی بگیرد که امور، تسهیل و مردم دچار مشکلات مضاعفی نشوند و بر این اساس تخلیه منازل مسکونی را مقید به شرایطی کرد.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با بیان اینکه اصل بر این گذاشته شد که تخلیه مگر در موارد استثنایی صورت نگیرد، یادآور شد: در مصوبه دو سال قبل، حدود ۸ یا ۹ استثنا وجود داشت که باید تشخیص داده می‌شد آیا این موجر و مستأجر مشمول این استثنائات می‌شوند یا نمی‌شوند که در این جا به شوراهای حل اختلاف مراجعه می‌کنند تا موضوع بررسی شود و اگر توانستند صلح کنند که موضوع با مصالحه ختم می‌شود.
حجت الاسلام صادقی اظهار کرد: آمار تفکیکی مصالحه این پرونده‌ها را ندارم اما حدس می زنم که بیش از نیمی از این پرونده‌ها با مصالحه با یکدیگر توافق می‌کنند اما در مواردی هم که به توافق ختم نمی‌شود باید رسیدگی قضائی صورت گیرد و قاضی شورا رأی صادر کند.