خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 08 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

صدور پرونده کیفری عاملان شهادت سردار سلیمانی تا چند ماه آینده

مهر | اجتماعی و حوادث | جمعه، 03 تیر 1401 - 11:06
مصدق از صدور پرونده کیفری شهادت سردار سلیمانی خبر داد و گفت: ۱۱ مورد نیابت قضائی به ۹ کشور همسایه داده شده است و یک کمیته مشترک بین ایران و عراق با وظیفه بررسی تعقیب این موضوع تشکیل شده است.
قوه،قضائيه،قضائي،معاون،مصدق،رئيس،سند،كشور،مجازات،رسيدگي،دستگ ...

خلاصه خبر

وی گفت: در دوره اخیر در مواردی که قانون اجازه داده رویکرد قضات ما استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است و از مجتهدان و فقهای نظام و مدرسین حوزه علمیه قم بویژه و اساتید دانشگاه درخواست دارم با ما همکاری کنند که ما یک سیاست جنایی کامل برای قانون مجازات اسلامی بنویسم که قانون هم بر اساس آن سیاست جنایی تصویب شود.
وی با بیان اینکه در خصوص پیشگیری از وقوع تخلف و جرایم همه باهم باید پیش برویم، یعنی سه قوه باید کارهایی را انجام دهیم، تاکید کرد: همت دستگاه قضائی، مدیران عالیه و قوا به ویژه رئیس قوه قضائیه، همچنین تأکیدات رهبر انقلاب، آن است که در برخورد با مجرمان به ویژه مجرمانی که به نوعی منتسب به حاکمیت هستند برخورد جدی داشته باشیم.
حجت الاسلام مصدق درباره بحث تشدید مجازات گفت: باید برخورد با مجرمانی که مرتکب تکرار جرم می‌شوند، تشدید مجازات در نظر گرفته می‌شود.
مجازات کسی برای بار اول مرتکب جرم می‌شود با کسی که برای بار دوم سوم مرتکب جرم می‌شود فرق دارد.
وی افزود: خوشبختانه این رویکرد در سال ۱۳۹۲ ایجاد شد و ماده ۱۳۶ به بعد که مربوط به تکرار جرم هست، بسیار پررنگ و مجازات، تشدید شده است و حتی در تبصره ماده ۱۳۹ آمده اگر کسی سه بار مرتکب یک جرم شده از نهادهای ارفاقی از جمله تخفیف مجازات نمی‌تواند استفاده کند.
به گفته وی، سیستم قضائی و سیستم تقنینی از لحاظ تشدید مجازات به وظیفه خود عمل می‌کند اما اغلب اوقات برخی افراد با حبس متنبه نمی‌شوند.
نظام قضائی خود را با هر نظام بیگانه مقایسه کنیم عده و عُده ما برای رسیدگی به این حجم از پرونده‌ها بسیار ناچیز است.
در حالیکه قبل از انقلاب هم قضات مصونیت ویژه داشتند.
در رابطه با قضات تنها فردی است که از دیدگاه امیرالمومنین باید آنقدر بدهیم که چشمداشتی نداشته باشد و این جمله در رابطه با هیچ کارگزار، وزیر، نماینده مجلس، رئیس جمهور و وکیل گفته نشده است.
معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: قضات سالم ما در برابر به ندرت افرادی که دو سه نفر می‌شوند قابل مقایسه نیست.
بودجه قوه قضائیه در مقایسه با برخی نهادها بسیار کم است
معاون اول قوه قضائیه خطاب به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان گفت: از مجلس و دولت تشکر می‌کنم که اواخر سال گذشته مبلغی به عنوان مسکًن به همکاران ما پرداخت شد.
حمایت از تولید داخلی در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد
معاون اول قوه قضائیه در ارتباط با حمایت از تولید و اشتغال در جامعه از سوی دستگاه قضائی گفت: حمایت از تولید داخلی به عنوان یک سیاست قطعی نظام در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد و در قوه قضائیه ستادی به نام ستاد پیگیری سیاستهای اقتصاد مقاومتی وجود دارد که اعضای آن از مسئولان رده بالای قوه قضائیه و برخی از مدیران عالی دولت مانند رئیس سازمان تعزیرات حکومتی هستند.
معاون اول قوه قضائیه، رئیس ستاد و دادستان کل کشور دبیر آن است.
مدیر متخلف محاکمه شود اما کارخانه نباید تعطیل شود
نمونه‌هایی برای مجازات تولیدکننده متخلف وجود دارد اما کارخانه نباید تعطیل شود و ریاست قوه قضائیه بارها تاکید کرد دادستان خوب کسی است که مدیر متخلف را تعقیب و محاکمه کند اما کار کارخانه باید ادامه یابد.
حقوقدانان می‌گویند اگر بگوییم قتل است در جایی دیگر رسیدگی می‌شود و اگر بگوییم علیه امنیت و استقلال یک کشور است طبق ماده ۵ قانون مجازات صلاحیت رسیدگی داریم و حتماً پیگیری می‌کنیم.
وی اضافه کرد: قوه قضائیه از این سند با توجه به سه زمان بندی انجام شده کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت عقب نیست و در زمان کوتاه مدت ۹۰ درصد و میان مدت ۷۰ درصد پیشرفت دارد و دربلند مدت هم جلو است و تا ۱۴۰۲ فرصت دارد.