خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 08 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکاوی علل تورم ماهانه 12 درصدی در خرداد؛ از حذف ارز ترجیحی تا شوک انتظارات تورمی/ تورم پایان سال در کدام ایستگاه متوقف می‌شود؟- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 03 تیر 1401 - 09:53
نرخ تورم ماهانه خرداد به ١٢,٢ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ٨.٧ واحد درصد رشد کرده، ثبت رکورد تورم ماهانه 12.2 درصدی واکنش کارشناسان اقتصادی را در پی داشته است.
تورم،نرخ،ماه،ارز،درصد،افزايش،خرداد،ماهيانه،دولت،درصدي،ترجيحي ...

خلاصه خبر

اما یکی از بحث برانگیز ترین قسمتهای گزارش مرکز آمار مربوط به اعلام نرخ تورم ماهانه بود.
رحمانی: عامل اصلی افزایش شدید تورم ماهانه در دو ماه اخیر، شوک حذف ارز ترجیحی است
تیمور رحمانی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه، در خرداد 1401 نرخ تورم ماهانه مرکز آمار ایران به 12/2 درصد رسید که رقم بی سابقه ای برای تورم ماهانه است، تاکید کرد، این تورم هنوز اثر افزایش اخیر نرخ ارز را در خود منعکس نکرده و به همین دلیل در ماههای بعد نیز هنوز تورم قابل توجه خواهد بود گرچه به طور محسوسی می تواند پایین تر باشد.
گرچه ظاهر مساله آن است که این تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی است اما واقعیت آن است که این تورم همان زمانی ایجاد شد که تصمیم به ایجاد ارز 4200 گرفته شد و اکنون یا باید به تداوم یک تورم متوسط بالا تن می‌دادیم با یک شوک موقتی تورم و دیر و زود داشت اما سوخت و سوز نداشت.
همت قلی زاده نیز با ا شاره به رکورد زنی نرخ تورم ماهیانه 12 درصدی در خرداد ماه تاکید کرد، همانطور که حذف ارز ترجیحی بخش انرژی در اول آبان 1397 منجر به جهش نرخ تورم خوراکیها به 85% شد، حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی در خرداد ماه 1401 هم منجر به جهش تورم به 82% شد.
(نگاهی به نمودار تورم ماهیانه در سه سال گذشته نشان میدهد با هر مرتبه رشد نرخ نیمایی شاهد اوج گیری تورم ماهیانه بودیم)
علوی راد: سهم 75 درصدی حذف ارز ترجیحی در ثبت رکورد تاریخی تورم ماهانه
عباس علوی راد، اقتصادان نوشت، اثر تکانه اخیر در نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه به علت حافظه دار بودن نرخ های تورم دوازده ماهه تا پایان سال ظاهر خواهد شد.
از سوی دیگر حدود 9 درصد افزایش نرخ تورم ماهانه(سه چهارم کل تورم ماهیانه12 درصدی) و 13 درصد افزایش نرخ تورم نقطه ای در خرداد 1401 نسبت به اردیبهشت حاکی از سرعت بالای عبور تکانه ناشی از حذف ارز ترجیحی روی قیمت های داخلی است.
اگر عبور نرخ ارز در خرداد کامل باشد، ماموریت دولت مقابله فوری با جریان اصلی منشاء تورم در ایران است.
دولت در راستای کنترل تورم اصلاحاتی را شروع کرده است.