خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تحریم های آمریکا علیه ایران، واقعی یا پوشالی؟/ صادرات نفت ایران فقط 15 درصد از معدل 18 ساله کمتر شد- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 03 تیر 1401 - 09:53
یک پژوهشگر با تشریح واقعیات تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: صادرات 5 ماده نفتی ایران در 12 ماه معادل عملکرد سه ماه ابتدای امسال فقط 15 درصد از معدل 18 ساله کمتر بوده است که این امر نشان می دهد تحریم چیزی نمادین است تا واقعی.
آمريكا،صادرات،ايران،تحريم،اديب،نفت،عامل،دلار،پول،درصد،انرژي، ...

خلاصه خبر

ادیب تصریح می کند که عده ای از صادرات محصولات نیمه صنعتی به جای مواد خام تلقی تحریم دارند.
وی بر این باور است که اگر می خواهیم با اروپا مراوده بانکی داشته باشیم در سطح قبل از تحریم، ابتدا باید ١٧ میلیارد دلار نفت به اروپا صادر شود و پول آن در بانکهای اروپایی ذخیره شود، پول صادرات نفت بلافاصله قابل استفاده نیست.
تحریم نفت ایران را چگونه ارزیابی می کنید ؟
ادیب : در این فاصله ایران صنعتی شده و محصولات نیمه ساخته شده جایگزین صادرات مواد خام شده است، صادرات پتروشیمی و فولاد در این فاصله به شدت رشد کرده است.
سال ١٣٨4: 4٩ میلیارد دلار صادرات نفت خام ، فرآورده نفتی ، گاز ، مایعات و میعانات ، صادرات پتروشیمی : ٢.٣ میلیارد دلار ، صادرات چدن ، آهن و فولاد : ١.٣ میلیارد دلار ، جمع سه مورد 5٢.6 میلیارد دلار.
سال 1401 : 5١ میلیارد دلار بر اساس عملکرد ٣ ماهه بهار صادرات نفت ، فرآورده نفتی ، گاز ، مایعات و میعانات گازی ، صادرات پتروشیمی ١5 میلیارد ، صادرات زنجیره فولاد ٧.4 میلیارد دلار جمع سه مورد ٧٣ میلیارد دلار.
پول صادرات انرژی به کشور باز می گردد ؟
هزینه انتقال پول صادرات انرژی چقدر است ؟
از صادرات محصولات نیمه صنعتی به جای مواد خام عده ای تلقی تحریم دارند
ادیب : صادرات پتروشیمی و فولاد بخشی از کاهش صادرات انرژی را جبران کرده است.
از صادرات محصولات نیمه صنعتی به جای مواد خام عده ای تلقی تحریم دارند.
* باید ١٧ میلیارد دلار نفت به اروپا صادر شود
درآمد صادرات پنج مورد فوق باید به اندازه ٨ ماه صادرات باشد تا قابل استفاده شود.
ایران قبل از تحریم ١٧ میلیارد دلار سپرده در بانکهای اروپا داشت که آن را در سال ٩١ به داخل منتقل کرد و بانکهای داخلی نیز آن را به باد دادند.
اگر می خواهیم با اروپا مراوده بانکی داشته باشیم در سطح قبل از تحریم، ابتدا باید ١٧ میلیارد دلار نفت به اروپا صادر شود و پول آن در بانکهای اروپایی ذخیره شود، پول صادرات نفت بلافاصله قابل استفاده نیست.
تورم در آلمان ٣٩ درصد بوده که که منهای انرژی ، تورم ٩ درصد بوده ، آمریکا مایل نیست متهم شود با عدم امضای برجام ، عامل تورم در جهان است.
رقابت اروپا و آمریکا در این تحلیل چه جایگاهی دارد ؟
روابط ایران و عربستان در چهارچوب نگاه مثلثی آمریکا را چگونه می بینید ؟
ادیب : آمریکا می خواهد به همان اندازه که از ایران دور است از عربستان هم دور باشد و نمی خواهد امضای برجام به معنای نزدیک شدن آمریکا به ایران و دور شدن از عربستان تلقی شود و در این زمینه دارد مانور می دهد.
از سوی دیگر صادرات نفت ایران به چین بیشتر از قبل از تحریم شده ، از سوی دیگر پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد و از سوی دیگر ، بایدن به عربستان سفر می کند و همزمان با این سفر نام خیابان منتهی به کاخ سفید به خاشقچی تغییر دادکه این پنج مورد را باید در یک سبد دید.