خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پرداخت حقوق ورودی ماشین آلات صنعتی اقساطی شد- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 03 تیر 1401 - 09:12
وزارت صنعت اعلام کرد با تعاملات صورت گرفته با گمرک قرار است پرداخت حقوق ورودی به‌صورت اقساطی انجام شود تا از این طریق مشکل واردکنندگان ماشین‌آلاتی که مشابه ساخت داخل ندارند، رفع شود.
توليد،ورودي،تجهيزات،حقوق،كشور،توليدكنندگان،نرخ،صنعت،محاسبه،م ...

خلاصه خبر

در سال‌های اخیر این دغدغه که تولیدکنندگان این دسته از محصولات به علت تورم، چالش‌های تولید و لزوم پرداخت مالیات، هزینه‌هایی متقبل می‌شوند که واردکنندگان نه تنها با آن‌ها روبه‌رو نبوده، بلکه از معافیت حقوق ورودی نیز برخوردار هستند؛ شدت گرفته است (هرچند که این معافیت تنها به ماشین‌آلات و تجهیزاتی اعمال می‌شد که در کشور تولید و ساخته نمی‌شد).
امسال با تغییر نرخ محاسبه به نرخ ETS، هیئت‌وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، سود بازرگانی را کاهش داد و درنتیجه حقوق ورودی بیشتر ماشین‌آلات و تجهیزات به 4 و 5 درصد کاهش‌یافته است.
آنچه مورد اعتراض تولیدکنندگان صنعت نساجی و دیگر تولیدکنندگان محصولات نهایی است، لزوم پرداخت حقوق ورودی در زمان ورود ماشین‌آلات و تجهیزات است که با توجه به ضعف در سرمایه در گردش، موجب تحمیل هزینه‌ای در ابتدای کار می‌شود که به تولید لطمه می‌زند؛ بنابراین وزارت صنعت درصدد است ضمن تعامل با گمرک ، راه‌کاری اندیشیده شود تا پرداخت حقوق ورودی به‌صورت اقساطی انجام شود و از این طریق، مشکل واردکنندگان ماشین‌آلاتی که مشابه ساخت داخل ندارند، رفع شود.