خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

از درگذشت مهدوی دامغانی تا تاخیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب شانگهای

مهر | فرهنگی و هنری | جمعه، 03 تیر 1401 - 05:41
درگذشت احمد مهدوی دامغانی، خبر انتشار و تجدید چاپ چند کتاب به همراه اخبار تاخیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای اخبار مهم این هفته کتاب و ادبیات هستند.
كتاب،نمايشگاه،كتابفروشي،منتشر،كودك،حقوق،دانشگاه،شانگهاي،انتش ...

خلاصه خبر

احمد مهدوی دامغانی درگذشت
احمد مهدوی دامغانی، نویسنده و پژوهشگر ایرانی، متخصص ادبیات و زبان عربی و از اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه هاروارد آمریکا جمعه ۲۷ خرداد در سن ۹۵ سالگی در فیلادلفیای آمریکا درگذشت.
مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی در مقطع دکترا و فوق دکترا پرداخت.
از مشهورترین مقاله‌های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان‌نامه است.
از کتاب‌های چاپ‌شده مهدوی دامغانی می‌توان به کشف‌الحقایق نسفی، المَجدی فی أنساب الطّالبیّین، تصحیح نسمه‌السحر بذکر من تشیع و شعر، تصحیح دیوان عبداللّه بن احمد خازن، الوحشیات، از علی آموز اخلاص عمل، رساله درباره خضر، در باغ روشنایی و گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی اشاره کرد.
چاپ بیست‌وسوم کتاب «حوض خون»، روایت زنان اندیمشک از رختشویی در دفاع مقدس که تدوین و نگارش آن برعهده فاطمه‌سادات میرعالی بوده است، توسط انتشارات «راه یار» منتشر و راهی بازار نشر شد.
«یک قاسم و دو کربلا» راهی بازار نشر شد
شماره بیست و دوم مجله سیاست‌نامه با موضوع نسبت حقوق و سیاست منتشر شد
شماره جدید مجله سیاست‌نامه با تصویری از جوادطباطبایی و داود فیرحی در هفته‌ای که سپری شد منتشر شد.
در این پرونده علاوه بر انتشار گزارش دو سخنرانی جواد طباطبایی و داود فیرحی، مطالب و مباحثی از ابوالفضل دلاوری، فردین مرادخانی، رضا یعقوبی و فیروز محمودی منتشر شده است.
سیاست‌نامه بیست و دوم با سرمقاله‌ای به قلم حکمت‌الله ملاصالحی استاد دانشگاه تهران «فصل بادهای سمّی» آغاز می‌شود.
حبیب‌الله فاضلی استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هم مقاله‌ای از بودوین باکرت تحت عنوان «حقوق، سیاست است» در این پرونده ترجمه کرده است.
کتاب «وجود» شامل ۵۲ شعر از جدیدترین اشعار این غزلسرا به شمار می‌رود که در ۱۱۱ صفحه گنجانده شده است.