خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چرا نرخ ازدواج مثبت شد؟/اگر به تشریفات بازگردیم دوباره منفی می‌شویم!

فارس | اجتماعی و حوادث | جمعه، 03 تیر 1401 - 02:14
نرخ ازدواج کشور برای بعد از سالها منفی بودن در دوسال شیوع کرونا به شکل متوالی مثبت شد تا همین موضوع بهانه‌ای باشد که بپرسیم در این دوسال مگر چه اتفاقی افتاد؟
ازدواج،جوانان،تشريفات،كرونا،موانع،كشور،معاونت،آمار،ورزش،حوزه ...

خلاصه خبر

گروه جامعه خبرگزاری فارس: چندی پیش وحید‌یامین‌پور معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان در توییتی اعلام کرد که نرخ ازدواج در سال 1400 برای دومین سال پیاپی مثبت شد.
در سال 1400 تعداد568930 ازدواج کردند که نسبت به تعداد ازدواج در سال 99 که عدد 556731 بوده رشد داشته‌ایم.
این در حالیست که تعداد ازدواج در سال 90 عدد 879792 بوده‌است.
در سال‌های اخیر مسوولان کشور روی ازدواج و فرزندآوری برای بهبود وضعیت جمعیتی کشور تاکید دارند و توانسته‌اند مقدار وام ازدواج را در راستای تشویق به ازدواج افزایش قابل توجهی بدهند و شرایط دریافت آن را تسهیل کنند.
اگرچه آمار ازدواج در کشور هنوز با سالهای ابتدایی دهه نود اختلاف زیادی دارد با این حال به نظر می‌رسد در دوسال کرونایی به دلایل مختلفی ازدواج برای جوانان آسان‌تر پیش رفته‌است.
طبیعتاً جوانان ما خیلی راحت‌تر و ساده‌تر توانستند ازدواج کنند.
این تأثیر مثبتی بر بالا رفتن آمار ازدواج گذاشت.
تحلیل ما این است که به نظر می‌رسد بحث تشریفات یکی از موانع اصلی ازدواج جوانان است.
اگر بخواهم مثال بزنم، یکی از مسائل ازدواج برگزاری جشن عروسی است.
ما در وزارت ورزش و جوانان تمام همت خود را گذاشته‌ایم برای اینکه این فرهنگ در جامعه نهادینه شود و امسال هم در هفته ازدواج شعارمان «ازدواج آسان، ازدواج پایدار» است.
بلکه مدیون حذف تشریفات و برگزاری ساده مراسم‌های ازدواج هستیم.
یکی از اصلی‌ترین موانع مسئله تشریفات است؛ وگرنه بحث سربازی، شغل، اقتصادی، مسکن و… هم واقعاً جزء موانع ازدواج هستند و جوانان را دچار سختی می‌کند.
ما در معاونت امور جوانان وظیفه داریم برای اینکه بتوانیم در حوزه فرهنگ‌سازی، ترویج ازدواج، ازدواج آسان و بحث ازدواج آگاهانه هم کار فرهنگی کنیم و هم به اجرایی شدن برخی قوانینی که در حوزه جوانان و خانواده تصویب شده است، کمک کنیم.