خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نگاهی به اقدامات صورت گرفته در وضعیت زندان‌ها و زندانیان کشور

فارس | اجتماعی و حوادث | جمعه، 03 تیر 1401 - 02:14
بازدیدهای مستمر مقامات قضایی از زندان‌ها، ایجادبستر اصلاح، تربیت و بازاجتماعی شدن زندانیان، اشتغال، حبس‌زدایی و ایجاد ترتیبات فنی و قضایی برای استفاده از پابند الکترونیک از جمله رویکرد‌های تحولی در مقوله زندان ها است.
زندانيان،زندان،كشور،محكومان،قوه،رئيس،قضائيه،مرخصي،حقوق،قضايي ...

خلاصه خبر

زندان مرکزی ایلام، زندان رجایی‌شهر، زندان دماوند، زندان اوین، زندان مرکزی مشهد، زندان مرکزی اصفهان، زندان ساری و زندان زنان قرچک، ندامتگاه‌هایی هستند که رئیس قوه قضائیه از آنها سرکشی کرده و در جریان این سرکشی‌ها بر لزوم تحول رفتاری و ساختاری در امر زندانبانی و ارتقاء وضعیت زندانیان در حوزه‌های مختلف تاکید کرده است.
انجام حدود ۲۵ هزار مورد بازدید از زندان توسط مسئولان قضایی
همچنین در سال گذشته با کاهش ورودی ۱۸ درصدی به زندان‌ها مواجه بودیم به طوری که شاهد بودیم ۲ زندان در بافت کرمان و دیگری در بوشهر به لحاظ نداشتن زندانی تعطیل شدند همچنین در همین مدت حدود ۸۰ هزار زندانی مورد عفو و تخفیف مجازات قرار گرفتند و از رافت اسلامی برخوردار شدند.
تمامی محکومان به حبس در زندان که واجد شرایط قانونی باشند و کلیه زندانیانی که صرفاً به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی که حداقل ۳ ماه از مدت اقامت آنان در زندان گذشته شامل این مرخصی می‌شوند.
عفو محکومان مشمول و دارای شرایط لازم، از جمله محکومان امنیتی
یک وجه برجسته در مقوله حمایت از حقوق زندانیان و محکومان که در پیشبرد امر «حبس‌زدایی» نیز بسیار مؤثر است،«عفو محکومان مشمول و دارای شرایط لازم»، است؛ در دوره تحول و تعالی بنا بر تاکیدات محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه، مقوله عفو محکومان مشمول و دارای شرایط لازم، از جمله محکومان امنیتی، مورد پیگیری است.
رئیس دستگاه قضا در پایان این دیدار‌ها به مسئولان قضایی ذیربط مأموریت داد پرونده افرادی که در جریان ناآرامی‌های آبان ۹۸ دستگیر شده‌اند، مورد بررسی مجدد قرار گیرند تا افرادی که شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی دارند، مشمول عفو، بخشودگی و یا آزادی شوند.
بیش از ۶ هزار مورد عفو زندانیان و محکومان
این دستورالعمل در قالب ۸ بند، ابتدا به بیان حقوق متهمان در بدو ورود به بازداشتگاه‌ها و زندان پرداخته، سپس حقوق متهمان از حیث تفکیک و طبقه بندی زندانیان از هم را برشمرده، در ادامه به موضوع رعایت کرامت انسانی آنان و سنجش وضعیت زندانی از حیث روانی و جسمی اشاره کرده، سپس به موضوع ملاقات‌های زندانیان با اعضای خانواده و دسترسی به وکیل پرداخته، در بند دیگر نحوه اعزام‌های زندانیان به خارج از زندان را مورد بررسی قرار داده و همچنین به حقوق آنان در زمینه حضور در سلول‌های انفرادی پرداخته و در پایان راه‌های گزارش‌دهی زندانی به مقامات بالاتر و نیز نظارت بر بازداشتگاه‌ها را تبیین کرده است.
لزوم طبقه بندی بازداشت‌شدگان و اعمال نظارت‌های سرزده بر بندها – ممنوعیت شکنجه، رفتار تبعیض آمیز، اعمال سلیقه براساس نوع، جنس و سطح تمکن مالی زندانی – ممنوعیت تندخویی، دستنبند و پابند و کوتاه کردن موی سر و صورت – تسهیلات ویژه برای زندانیان زن، زنان باردار، مادران و اقلیت‌های دینی – ضرورت فراهم سازی ملاقات با خانواده و وکیل – ممنوعیت استفاده از پابند برای متهمان اعزامی به ویژه افراد زیر هجده سال – ممنوعیت اجبار استفاده از پوشش چادر برای زنان – تسهیلات برای متهمین سیاسی و مطبوعاتی – تبیین حقوق زندانیان انفرادی – ممنوعیت زندان انفرادی برای زنان باردار و مادران همراه فرزند و تسهیلات برای متهمان جرائم سیاسی – تبیین شرایط فیزیکی اتاق‌های انفرادی در راستای حفظ حقوق متهمان – تبیین حقوق متهمان از حیث اطلاع رسانی و ارائه شکایات – نظارت فراگیر بر عملکرد زندان بانان و لزوم نصب منشور حقوق زندانیان در تمامی بندها.