خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 05 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

احمدوند: وزارت فرهنگ آماده حمایت از ترویج دانشنامه‌های روستایی است

فارس | فرهنگی و هنری | جمعه، 03 تیر 1401 - 02:14
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین معرفی کتاب «دُماب» گفت: ضروری است تا اقدام مولف این کتاب در سطح کشور گسترش یابد و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد آماده است تا از مولف این مجموعه حمایت کند.
فرهنگ،كشور،فرهنگي،مجموعه،ايران،ثبت،كتاب،مولف،تاليف،روستاهاي، ...

خلاصه خبر

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین معرفی کتاب «دُماب» گفت: ضروری است تا اقدام مولف این کتاب در سطح کشور گسترش یابد و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد آماده است تا از مولف این مجموعه حمایت کند.
کتاب «دُماب» مجموعه پژوهش هایی درباره فرهنگ و تاریخ روستای دُماب از توابع استان اصفهان است که در هفت جلد و ۲ هزار و ۱۶۳ صفحه به چاپ رسیده است.
وی اضافه کرد: ضروری است تا اقدام مولف مجموعه «دُماب» در سطح کشور گسترش یابد و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد آماده است تا از مولف این مجموعه حمایت کند و شیوه کار و تجربیات مولف در سراسر کشور توسعه یابد.
رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: روستا مهد تولید و مولد اقتصاد روستایی است که به دلیل عدم نگهداشت اهالی روستاها دچار اختلال شده است، بنابر اذعان ناشر مجموعه دماب اگر روستا را همانند شهر و کشورمان دوست داشته باشیم پایه‌های فرهنگ کشور مستحکم‌تر خواهد شد.
وی گفت: افتخار تعلق به روستا سبب افزایش تعلق به خاک وطن خواهد شد و یکی از دلایل تقویت مقاومت در لبنان نیز فرهنگ روستایی است.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در ادامه سخنان خود تالیف مجموعه دماب را مصداق بارز معرفت نسبت به وطن خواند و گفت: معرفت نسبت به وطن با اقداماتی نظیر تالیف مجموعه دماب حاصل می‌شود.
میرزایی مولف مجموعه «دُماب» در آئین معرفی این کتاب گفت: فرهنگ روستایی کشور هویت و پایه‌های هویتی و فرهنگی یک کشور را شکل می‌دهد، فرهنگ میراث گذشتگان است.
اکثر مفاخر علمی، فرهنگی،ادبی و هنری ایران و جهان زاده روستا بوده‌اند.
وی اظهار کرد: ۴۲ سال پیش در آبادان ضمن دفاع از میهن به عنوان نیروی مردمی دانستم که میهن شامل روستا نیز می‌شود که برای حفظ میهن باید فرهنگ روستا را ثبت و حفظ کرد.
مولف مجموعه «دُماب» در ادامه به محتوای این مجموعه اشاره کرد و گفت: مجموعه «دماب» شامل ۷ کتاب در خصوص ثبت مظاهر فرهنگی، آداب و رسوم، گویش، تبار و سایر اجزای فرهنگ یکی از روستاهای استان اصفهان است.