خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 08 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

روایت «حداد‌عادل» از واکنش استاد خارجی به شنیدن خبر شهادت چمران

فارس | برگزیده، استان‌ها | جمعه، 03 تیر 1401 - 02:13
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از اساتید خارجی که در دوره‌ای باهم شرکت داشتیم، کنار من نشست و گفت که یک همکلاسی بسیار موفق و باهوش ایرانی داشتیم و پرسید که الان کجا مشغول است، وقتی به او گفتم چمران شهید شده به شدت منقلب شد و از نبود او تاسف خورد و هیچ وقت حالت او را از خاطر نمی‌برم.
چمران،شهيد،انقلاب،لبنان،عضو،فرهنگي،شوراي،اساتيد،دانشگاه،شيعي ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، غلامعلی حداد عادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شامگاه پنجشنبه در همایش بزرگداشت بسیج اساتید با بیان اینکه اصفهان شهر ایمان، عمل، علم، اراده و ابتکار است؛ اظهار داشت: سال ۴۲ وارد دانشگاه تهران شدم و در آن سال‌ها با برادر کوچک‌تر شهید چمران آشنا شدم زیرا دانشجویان مذهبی همدیگر را می‌شناختند.
حداد عادل ادامه داد: شهید مطهری سفری به پاریس داشت و بعد که بازگشت تعریف کرد که امروز فعالیت‌های دانشجویان مسلمان در آمریکا و اروپا با مدیریت پنج نفر اداره می‌شود که یکی از آن‌ها شهید چمران بود؛ او از جمله کسانی بود که در واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در صحنه حضور داشت.
وی با بیان خاطره‌ای درباره شهید چمران، اظهار کرد: همراه شهید باهنر با یک هیأت همراه به مناسبت دومین سال پیروزی انقلاب به چهار کشور اروپایی سفر کردیم، در بلژیک تعدادی دانشجوی لبنانی به دیدن ما آمدند و مشخص شد که دست پرورده‌های چمران در لبنان بودند و آن چنان عشق به چمران می‌ورزیدند که به ما سفارش می‌کردند از این گوهر استفاده ببریم.
حداد‌عادل با اشاره به اقدامات شهید چمران در لبنان، تصریح کرد: شیعیان لبنان در تقسیم‌بندی‌های قدرت اهمیتی نداشتند، شهید چمران به لبنان رفت و با امام موسی صدر یک تحول اجتماعی در شیعیان لبنان از طریق آموزش را شروع کردند، اولین کار ایجاد یک هنرستان فنی برای شیعیان لبنان بود که از اینجا برای رشد نسل جوان شیعه لبنانی تلاش کردند؛ این شیعیان لبنانی که می‌بینیم امروزه تقریبا هیچ تحولی در منطقه‌ بدون تاثیر آن‌ها وجود ندارد، رشد یافته همین مکتب هستند و پایه‌گذار عزت امروز شیعیان لبنان شهید چمران و امام موسی صدر بودند.
حدادعادل با اشاره به اینکه چمران در جنبه علمی هم ممتاز بود، گفت: شاگرد اول شد و به دانشگاه برکلی آمریکا اعزام شد که از بهترین دانشگاه‌های آن زمان بود، دکترای فیزیک پلاسما گرفت، این گرایش به تازگی مطرح شده بود.
اساتید دانشگاه خودشان را با معیار چمران بسنجند