خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 08 تیر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هوشمندسازی یارانه آرد و نان در ایستگاه‌های پایانی/ بساط قاچاق آرد برچیده می‌شود؟

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | جمعه، 03 تیر 1401 - 00:41
طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان ابتدا از زنجان کلید خورد و تاکنون در قزوین، چهار محال و بختیاری، فارس، تهران و چند استان دیگر اجرایی شده است.
نان،كارتخوان،آرد،فروشي،طرح،نصب،كيلويي،هوشمند،گندم،يارانه،كار ...

خلاصه خبر

به گفته معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد، اجرای طرح هوشمند سازی آرد در جلوگیری از قاچاق آرد و کاهش ضایعات نان بسیار موثر است.
در کنار هوشمندسازی آرد، کیلویی فروشی نان هم در ارتقای کیفیت و کاهش ضایعات تاثیر بسزایی دارد که بنابر گفته امراللهی مدیر کل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد طرح کیلویی فروشی نان در جلسه شورای آرد و نان در حال بررسی است.
سهمیه آرد واحدهای خبازی بر مبنای تراکنش یا میزان فروش نان تخصیص داده می شود و این طرح برای واحدهای خبازی این مزیت را دارد که واحدها ساعات بیشتری را به پخت نان اختصاص دهند.
خرید نان از طریق این فرآیند بسیار ساده است و افراد از این طریق نوع نان، کنجدی یا ساده، نایلکس و ...
نصب کارتخوان های هوشمند و کیلویی فروشی راهی برای ارتقای کیفیت نان
آقای عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: علی رغم اهمیت کیفیت نان در کاهش دور ریز، اما در حلقه تولید گندم تا رسیدن نان بر سر سفره مردم هیچ گونه نظارتی در ارتباط با کیفیت پخت نان انجام نمی شود که همین امر بخش اعظمی از ضایعات را به خود اختصاص داده است.
هوشمندسازی یارانه آرد امری مهم در صرفه جویی ۲ میلیون تن گندم
به گفته او، اگر جلوی ضایعات نان از فرآیند تولید گندم تا رسیدن محصول نهایی سر سفره مردم از جمله برداشت با کمباین و کامیون حمل آرد و پخت نان بگیریم، برآورد می شود که سالانه ۲ میلیون تن در مصرف گندم صرفه جویی شود.
مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: با مردمی سازی یارانه ها، یارانه نان مستقیم به نانوا داده می شود که با این وجود نصب کارتخوان های هوشمند یا کیلویی فروشی نان تغییری در قیمت یا محدودیت خرید ایجاد نخواهد کرد.