خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 04 خرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکنش انتقادی وزیر ارشاد به "قاچاق فیلم‌ سینمایی" و "لغو کنسرت" در روزهای اخیر- اخبار ادبیات و نشر - اخبار فرهنگی تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 10:30
وزیر ارشاد در برنامه «صف اول» درباره آمار مطالعه در کشور، حمایت از کتابفروشی‌ها پس از نمایشگاه کتاب، قاچاق فیلم‌های سینمایی و لغو کنسرت در روزهای اخیر صحبت کرد؛ او از برخی قضاوت‌های زودهنگام انتقاد داشت.
كاغذ،حوزه،كتاب،برنامه،فرهنگ،اسماعيلي،ارشاد،اتفاق،نمايشگاه،وز ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته در برنامه تلویزیونی صف اول با اجرای مهدی مهدی قلی حضور پیدا کرد و درباره جدیدترین اخبار حوزه فرهنگ و هنر صحبت کرد.
وی درباره آمار مطالعه در کشور براساس پیمایشی که اخیراً انجام شده است، گفت: همیشه در بحث سرانه مطالعه در کشور بحث‌هایی داریم؛ مثلاً برخی می‌گویند سرانه مطالعه 20 دقیقه است.
وزیر ارشاد درباره تولید کاغذ در داخل کشور گفت: در همان برنامه اولم در ابتدای دولت اشاره کردم که برنامه ما «ملی شدن صنعت نشر» است.
دقت داشته باشید که این روزها دولت، ارز ترجیحی را حذف می‌کند اما برای کاغذ این ارز را دریافت کردیم، این موضوع نشان‌دهنده اهمیت فرهنگ است.
دقت داشته باشید کارخانه‌ای که می‌توانست 90 هزار تن کاغذ در سال تولید کند، به عدد زیر 10 هزار تن رسیده بود.
وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود درباره کتب حوزه کودک و نوجوان گفت: حوزه کودک و نوجوان ما به شدت نیازمند حمایت است؛ رتبه خریداران کتاب در حوزه کودک و نوجوان، بالاترین رتبه است.
باید به کودکان و خردسالان خود فرهنگ را از طریق کتاب آموزش دهیم و این حجم از کتاب‌های ترجمه‌ای حتما به ما ضربه خواهد زد.
او درباره ترجمه آثار ایرانی به دیگر زبان‌ها گفت: در 2-3 سال اخیر، ترجمه معکوس آثار خوب ایرانی به زبان‌های دیگر یکی از تأکیدات رهبری بوده است و دفتری در وزارت ارشاد و سازمان فرهنگ و ارتباطات به همین موضوع اختصاص یافته است.