خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 31 اردیبهشت 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نشان فردوسی به "افشین علا" و "محمدکاظم کاظمی" اعطا شد- اخبار خراسان رضوی - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 09:54
گروه استان‌ها- نشان فردوسی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهار بخش حماسه‌سرایی، حماسه‌سازی، فردوسی‌پژوهی و ترویج زبان فارسی در عرصه بین‌المللی به پنج نفر اعطا شد.
فردوسي،حماسه،رضوي،بابت،خراسان،فارسي،زبان،آرامگاه،كاوه،شاهنام ...

خلاصه خبر

محمد حسین زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی در این مراسم اظهارداشت: فردوسی راه و رسم بندگی را در میدان رزم برای نسل‌های بعد خود مشق کرد و مقاومت را به نظم درآورد و عزت را سرود.فردوسی رستم را حماسه کرد تا حماسه رییسعلی دلواری مقابل استعمار انگلیس آغاز شود فردوسی سهراب را حماسه کرد تا نوجوان بسیجی فکه و شلمچه برای ما ستاره شود؛ همچنین فردوسی کاوه را حماسه کرد تا محمود کاوه برای ما در کردستان معنا شود.
دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان خراسان رضوی با بیان اینکه فردوسی در قله شعر و حماسه و افتخار ایرانیان است و هرچه برای فردوسی مرزبان زبان شیرین فارسی کار کنیم کم است زیرا کار او معجزه است، گفت: فردوسی رستم، سهراب، سیاوش، کاوه و فریدون را به ایرانیان هدیه داد تا راه و رسم عزت را به ما هدیه کند.
حسین زاده ادامه داد: پس از آن طی فاصله حماسه فردوسی تا شب سوم خرداد همزمان با حماسه فتح خرمشهر، هرشب در محل آرامگاه فردوسی نمایش های متناسب با فردوسی، نقالی، شاهنامه خوانی، تئاتر موضوعی با یکی از قصه هایی که در شاهنامه نقل شده است برای مردم عزیز اجرا می‌شود.