خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 04 خرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مِلک مِلاکِ شاخص‌های دهک‌بندی نیست/ عبدالملکی: پرداخت یارانه را حق الناس می‌دانیم- اخبار کار آفرینی و اشتغال - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 09:53
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شاخص های دهک بندی خانوارها گفت: ملک جزو این شاخص ها نیست. فرض می‌گیریم که هیچ شخصی ملکی ندارد بر این اساس دهک بندی صورت گرفت و ملک، ملاکِ شاخص‌های دهک‌بندی یارانه نبود.
يارانه،افزايش،توماني،ارز،4200،رفاه،دولت،عبدالملكي،وزير،دهك،ت ...

خلاصه خبر

وی ارز 4200 تومانی را منشا انواع مفاسد اقتصادی دانست و افزود: ارز 4200 تومانی بی عدالتی شدید را در جامعه به همراه داشت، با تخصیص ارز 4200 تومانی، سالانه حدود 400 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برداشت می‌شد.
عبدالملکی با بیان اینکه در تخصیص ارز 4200 تومانی پنج گروه از جمله دلالان، قاچاقچیان، خارجی ها، تولیدکنندگان خارجی و مردم سهیم بودند ابراز داشت: شبکه ناسالم دلالی در کشور داشتیم که نهاده را با ارز 4200 تومانی وارد می‌کرد، ولی آن را به قیمت آزاد به دست تولیدکننده می‌فروخت همچنین بخش دیگری از ارز در جیب قاچاق می‌رفت.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که بخشی از این سود ارز 4200 تومانی به حساب مردم در قالب یارانه 45 هزار تومانی پرداخت می‌شد که بخاطر نوع اختصاص یارانه به کالا‌ها نامتوازن بود، به عنوان مثال فرد ثروتمند با استفاده بیشتر از کالاها، یارانه بیشتری دریافت می‌کرد و قشر ضعیف جامعه نیز به خاطر نوع مصرف کمتر، یارانه کمتری در کالا‌ها می‌گرفت.
وی با اشاره به اینکه اختصاص ارز 4200 تومانی به نفع مردم نبود، گفت: در این طرح ِمردمی‌سازی یارانه‌ها، دلار و ارز به جای 4200 تومانی، به نرخ آزاد به واردکننده اختصاص می‌یابد و صد درصد یارانه به مردم در دهک‌های اول تا نهم تعلق می‌گیرد که 30 درصد مردم هر نفر 400 هزار تومان، 60 درصد مردم 300 هزار تومان و 10 درصد مردم ثروتمند هیچ یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، ضمن اینکه فاصله طبقاتی را نیز کاهش می‌دهد.
وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی ادامه داد: براساس برآوردها، یک خانواده چهار نفری را در دهک اول درنظر بگیرد که یک میلیون و 600هزار یارانه دریافت کرده است که قبل از اجرای طرح مجموع مصارف در کالا‌های اساسی، 241 هزار تومان بوده که با اعمال قیمت‌های جدید این مصارف خانوار به 568 هزار تومان رسید که میزان افزایش هزینه برای این خانواده 326 هزار تومان است که افزایش قدرت خرید حدود یک میلیون تومان بالا رفته است.
عبدالملکی با قدردانی از همراهی مردم در اصلاح ارز 4200 تومانی گفت: مردم خوب همراهی کردند سوالاتی دارند که باید پاسخ بدهیم و ابهامات را برطرف کنیم.
وی افزود: سیاست دولت سیزدهم ضد تورمی است با افزایش درآمد و قدرت خرید اقشار متوسط و کم درآمد، تحریک برای تولید ایجاد می‌شود که با افزایش قیمت، تولید برای تولیدکنندگان به صرفه می‌شود و در همین راستا افزایش تولید، منجر به افزایش اشتغال و کنترل قیمت‌ها و رقابت پذیری می‌شود.